kebabe - kebabiye - kebabiyenin faydaları - kebabiyye neye iyi gelir

Hindistan eriği, kebâbe, kuyruklubiber, cubebe.

Mide ve İdrar yolları hastalıkları, boğaz yolları için faydalı olabilir.

5-6 tanesini ağızda sakız gibi çiğneme ile de ses tellerine faydalı olabilir.

Kebabiye Hindistan ve Güney Amerika'da yetişen bir ağacın meyveleridir.

Acı, keskin kokulu, siyah renklidir.

Ağızda çiğnenirse ağız yaralarını giderir.

Diş etlerini kuvvetlendirir.

Ses kısıklığını gideçirir.

Karaciğeri güçlendirir.

Mideyi uyartır, hazmı kolaylaştırır. iştah açar.

Mesane ağzı daralması sonucu idrar azalmasında çok fayda verir, bol idrar söktürür.

İçindekiler; %6-15 arasında, terementi ruhunun polimeri bir esans ve kübebik asid’den mürekkep bir reçine ve kübebin denilen kristalize, lezzetsiz bir cevher ihtiva eder.


Kebabe (hindistaneriği) :

Cava, Sumatra ve Borneo'da yetişen 'piperaceae'nin kurumuş meyvesidir. Taze iken %6-15 terementi ruhunun polimeri bir esans ve kübebik asidden mürekkep bir reçine ve kübebin denilen kristalize, lezzetsiz bir cevher ihtiva eder.
8-10 metre boy alabilen ,ancak budanarak yarı boyda tutulan odunsu ve boğumlu gövdeli ,tırmanıcı çok yıllık ve çalımsı bir bitkidir.
Üçgensi yaprağı vardır.8-15 cm uzunluğunda başak oluşturur.hafif etli meyveleri,önce yeşil ardından kırmızı olgunlaşırken de sararır.

Bunlar karabiber tanelerinden biraz daha küçük 4-5 mm çapında buruşuk görünümlü taneciklerdir.Genel oarak karabibere benzer şekilde kullanılır.

İştah açıcı sindirim kolaylaştırıcı,mikrop öldürücü etkileri vardır.Tifüs ve solunum yolları hastalarında genital bölge organlarının iltihaplarında,prostat büyümesi ve iltihabına ,idrar yolları iltihaplarına,bel soğukluğu ve idrar tutamamaya kronik nefrit ve ağrılı idrar yapmaya karşı etkilidir.

Bunlar için 1 litre suda tohumlar kaynatılarak günde 2 3 bardak içilir.

Ağız kokusu gidermek ve ses kısıklığı için ise ağızda çiğnenir yutulur.

Uzun zaman iştah açıcı, idrar yollan (bilhassa belsoğukluğunda) ve solunum sistemi antiseptiği olarak kullanılmıştır. Toz 0.5-1 gr, hap halinde günde birkaç defa veya dekoksiyon (%5), günde 2-3 bardak şeklinde kullanılır

(Fructus Cubebae): P. cubeba L. türünün kurutulmuş meyvalarıdır. Bitki Doğu Hint adalarında yetiştirilir. Meyvalar 4-5 mm çapmda, siyahımtırak renkli ve üzeri buruşuk.
Meyvasının ‘dip kısmı uzayarak 6-8 mm uzunluğunda bir sap haline gelmiştir. Bu nedenle bu bibere “Kuyruklu biber” ismi de verilmektedir.

Uçucu yağ (% 10-18) taşır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7136
favori
like
share