Gemi adamı Nasıl Olunur Ve Liman Cüzdanı Nasıl Alınır ?


Gemi adamı cüzdanını ( sea man book - liman cüzdanı ) almanız için evvela kursa yazılmanız gerekecektir. Gemi adamı belgenizi almanız yaklaşık 1 ay sürer ve 700 lira civarında bir masrafınızda olabilir. Kurs da 3-4 hafta sürmektedir Bu kursta ,temel bilgiler ve denizcilik terminolojisi vs.dersleri verilir. Ve arkasından basit bir sınav olursunuz.Bu sınava giripde kazanamayan olmamıştır . Daha sonra silici-kamarot veya miço rütbelerini alarak liman cüzdanınıza sahip olursunuz.Misal olarak ,miço iseniz bir sene kadar gemilerde çalışırsanız '' gemici'' unvanına terfi edersiniz. İlerleyen yıllarda ise ''usta gemici '' şeklinde devam eder. Doğal olarak gemici ve usta gemici olabilmeniz için liman başkanlıklarında sözlü veya yazılı imtihanlar olur. Bunlarda başarılı olmak şarttır ve minimu puan 60'tır.
kaynak : Nuri DENİZ

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10030
favori
like
share
cemo2158 Tarih: 28.09.2012 17:23
selamun aleyküm
gemi adamı için kurs gelmek istiyorum dersler kaç saat ne kadar sürüyor her şey veriliyor mu benim bu işte bir numara olmam lazım kalacak yeri siz mi biz kendimiz mi ayarlıyoruz şimdiden siz teşekür ederim iyi akşamlar
GaLeoN Tarih: 25.09.2011 11:21
Selam,bazı cevaplara ihtiyacım olcaktı.
Gemi adamı cüzdanı almak için bir kursa yazıldım fakat derslere girmem zor gibi gozukuyor.Bu durumda ne yapmalıyım. ( Ozel bir sirkette calısıyorum )
Kurs'a,calısabilecegim bir kitap varmı dedigimde,hayır cevabını aldım.Gercekten calısmak icin bir kitap yok mu ?
Lutfen cevaplarsanız minnettar kalıcam.