Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, genç insanlarda, kalpte henüz kolleteral adı verilen kılcal damarlar oluşmadığı için kalp krizlerinin daha ölümcül olduğunu bildirdi.

Oğuzhan, son dönemde genç yaştaki insanların kalp rahatsızlıklarına bağlı olarak yaşamlarını yitirmelerinin gündeme taşındığını hatırlattı.

Yüksek tansiyon, şeker, kandaki kolestrol oranının yüksek olması, hareketsiz yaşantı, fazla kilolar, yanlış beslenme, sigara ve irsi özelliklerin kalp krizini artıran faktörler olduğunu anlatan Oğuzhan, bu faktörlerin yaşlı insanlarda daha fazla ortaya çıkması nedeniyle kalp krizi riskinin de doğal olarak yaşlı insanlarda daha fazla görüldüğünü belirtti. Oğuzhan, buna rağmen genç yaştaki insanların da kalp krizi riski altında bulunduğunu anımsattı.

İnsanda yaş ilerledikçe kalbin tahrip olan bölümlerinde kolleteral adı verilen kılcal damarlar oluştuğu için kalp krizinde ölüm oranının gençlere göre daha az olduğunu bildiren Oğuzhan, ''Yaş ilerledikçe kalpte kolleteral adı verilen kılcal damarlar oluşmaktadır. Bu damarlar, kalbe kan taşıyan damarların tahrip olan bölümlerinde takviye görevi üstlenir. Kalp krizi geçirildiğinde hangi damarlar tıkanırsa, kolleteral damarları o bölgeye kan taşır. Bu damarlar sayesinde yaşlı insanlarda ölüm oranı gençlere göre azalır. Ancak, krize neden olan tıkanma ana damarlarda olmuşsa kolleteral damarları yeterli olamayıp ölüm ortaya çıkabilir. Genç yaşlarda ise kalpte henüz kolleteral damarları oluşmadığı için kalp krizi daha ölümcül olmaktadır''dedi.

Kalp krizine neden olan risklerin birden fazlasının bir araya gelmesinin veya faktörlerin etkisinin artmasının kriz olasılığını artırdığını kaydeden Oğuzhan, bazı durumlarda risk faktörlerinin çoğunu taşımayan insanlarda da kalp krizinin görülebildiğini vurguladı.

Faktörlerin çoğunu taşımayan genç insanlarda kalp krizi görülmesinin en önemli sebebinin sigara olduğuna dikkati çeken Oğuzhan, ''Gençlerde sigara kullanımı, tek başına bile kalp krizi için risk oluşturuyor. Kalp krizi geçiren gençlerin tamamına yakınında başka hiçbir sebep olmasa bile sigara kullanımı ortaya çıkmaktadır. Sigaranın yanı sıra ırsi olarak ortaya çıkan yüksek kolesterol oranı da, gençler için kalp krizi riski oluşturmaktadır'' diye konuştu.

Oğuzhan, hiçbir rahatsızlığı olmasa bile yukarda sıralanan risk faktörlerini taşıyan insanların doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini belirtti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 438
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 21.02.2006 20:48
teşekkürler arkadaşım paylaşımların için
serhatbey_066 Tarih: 21.02.2006 13:13
emeğine sağlık dostum

doktoruydu Tarih: 21.02.2006 13:12
eline sağlık


DİDEM Tarih: 21.02.2006 12:15
Evet özellikle bugünlerde gençlerde kalp krizi 20li yaşlara kadar
indi ve ilk krizde ölümle sonuçlanıyor, çok üzüzü :19:
refik Tarih: 21.02.2006 10:51
paylaşımlarınız için teşekkürler
casper Tarih: 21.02.2006 09:16
Gençlerde kalp krizi özelliklede 40 lı yaşlarda çok tehlikeli olduğunu biliyorum.En çok bu yaşlarda kalp sağlığına dikkat edilmeli