Fırkateyn - özellikleri - resmi


Fırkateyn (veya Firkate); büyük gemileri destekleyen, nispeten küçük; çeşitli tonajlarda olmakla birlikte genelde 1400 tonluk modern savaş gemisidir. Günümüz Batı donanmalarındaki destroyere tekabül eder. Hafif yapılı, hızlı, orta derecede silahlı ve tek başına uzun menzillerde devriye, akın ve irtibat görevlerini yerine getirmek üzere tasarlanmıştır. Nispeten küçük ve hızlı olması sebebiyle, savaşlarda büyük gemilere destek verme hizmetinde de bulunur.kaynak

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10245
favori
like
share
mon_coeur Tarih: 08.05.2011 18:01
Paylaşım İçin Teşekkürler
Darkvadi98 Tarih: 07.05.2011 21:14
Paylaşım İçin Teşekkürler
AYIŞIĞI Tarih: 20.03.2011 15:47
fırkateynin tarihçesi - savaş gemileri - fırkateyn nedir

Fırkateyn; İngilizce "Frigate" sözcüğünden gelme olduğu söylenmekteyse de, Arapça'dan gelme bir sözcük olması ihtimali daha kuvvetlidir. Eğer sözcük arapça ise: Fırka=Arapça parça, kısım, bölüm. eyn eki ise (ebeveyn'deki iki-ebe gibi) çiftlik bildirir. Bu durumda "iki parçalı" gibi bir anlama gelmelidir. Aradaki t harfi kaynaştrırma harfidir.
[COLOR="PaleTurquoise"]
Tarihçe

İlk fırkateynler; 18. yüzyılda, ahşap, üç direkli, bir tür yelkenli savaş gemisi şeklinde üretilmişlerdi. Hafif silahlarla donatılmışlardı. 19. yüzyıl ortalarından itibaren buhar makinesinin keşfiyle, buharlı gemi olarak üretildiler.

Savaş gemisi öncelikli olarak savaşlarda kullanılmak üzere yapılan bir gemi türüdür. Genellikle ticari gemilerden tamamen farklıdırlar. Silahlandırılmış olabildigi gibi, ticari gemilerden farklı olarak hasara dayanıklı, manevra kabiliyeti yüksek , ve hızlı tasarlanırlar. Ticari gemilerde olmadığı gibi, tipik bir savaş gemisi sadece silahlar, cephane ve mürettebatı için erzak taşır. Genellikle bir donanmaya bağlı olduğu gibi bazı durumlarda özel şirketlerinde savaş gemileri bulunabilir.

Savaş zamanında savaş gemisi ile ticari gemi arasındaki fark sıklıkla bulanıktır. Savaşta ticari gemiler de silahlandırlır ve I. Dünya Savaşındaki Q-ship gibi yedek savaş gemisi (İngilizce:auxiliary warships) olarak da kullanılır. 17. Yüz yıla kadar bir ticari geminin, bir donanma gemisinin yarısı kadar savaş gemisi olarak görev görmesi norlmaldi.