Kruvazör - özellikleri hakkında - resmi

Kruvazör (flemenkçe Kruiser, "engelleyen") büyük savaş gemilerinin sınıfıdır. Geçmişte bağımsız operasyonlar için en küçük gemi olarak düşünülmüştü. Destroyerler botlar gibi dışardan destek ihtiyacı görmekteydi, fakat modern zamanda bu fark ortadan kalkmıştır. Modern savaşta kruvazör tamamen ortadan kalkmış, yerlerini destroyerlere terketmiştir. Ancak, askeri fonksiyon nedeni ile kruvazör ismi hala kullanılmaktadır.

Deutschland sınıfı kruvazörler Versay Antlaşması sınırlamalarına uyum içinde alman Reichsmarine tarafından yapılan ağır zırhlara sahip kruvazör formuyla üç panzerschiff ‘in serisidir. Sınıfın ismi ilk tamamlanan gemi ’’Deutschland’’ın ardından belirlenmiştir. Seriye mensup üç gemi 1931 ile 1934 yılları arasında yapılmıştır ve II. Dünya Savaşı sırasında Kriegsmarine’e hizmet etmiştir.

İngiltere , zırhlı ve kruvazörden küçük olmalarına rağmen ağır ateş gücüne sahip olmalarından dolayı ve deplasmanlarının ağır kruvazöre yakın olmasına rağmen diğer devletlerin ağır kruvazörlerinden daha fazla topla donatılmış olmalarından dolayı gemilerini cep zırhlısı olarak adlandırmaya başladı.
kaynak

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1197
favori
like
share