Mevsim değişikliğine dikkat!
Aşırı soğuklardan sonra havaların ısınması ve gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkı, vücudun biyoritmini etkiliyor. Peki mevsimsel değişimin olumsuz etkilerini azaltmak için neler yapılabilir?


Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selma Çivi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kışın soğuk ve güneşsiz günlerin yerini, yavaş yavaş baharın sıcaklığına terk etmeye başladığını belirtti.

Havaların ısınmasıyla birlikte, insanlarda hem fiziksel hem de ruhsal değişim yaşandığını anlatan Çivi, "Bu havalarda, kimi kendini daha zinde ve mutlu hissederken, kimi huzursuz ve endişeli olmaktan yakınıyor" dedi.

Sıcaklığın halen geceleri sıfırın altında olmasına rağmen, gündüz sıcaklıklarının ise Konyada 10 derecenin üzerine çıktığını anlatan Çivi, şunları kaydetti: "Aşırı soğuklardan sonra havaların ısınması ve gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkı, vücudun biyoritmini etkiliyor. Isı artışı ile havadaki elektrik yükü de artar. Bu elektrik yükünün artması, insanlarda yorgunluk belirtilerine ve ruhsal sıkıntılara yol açabilir. Atmosferdeki basınç dalgalanmalarının psikoloji üzerindeki etkisi araştırılıyor. Yapılan çalışmalar, atmosferdeki basıncın dikkat ve zekayı bile etkilediğini ortaya koyuyor. Atmosferdeki kaotik dalgalanmalar, hata yapma riskini de artırıyor"

KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Mevsimsel değişimin olumsuz etkilerini azaltmak için yapılması gerekenlerin başında sağlıklı beslenmenin geldiğini vurgulayan Çivi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu durumdan olumsuz etkilenmemek için beslenmeye dikkat etmek, bol bol sebze ve meyve tüketmek, günde 2-2,5 litre su içmek gerekir.

Egzersizin hastalıktan korunmada çok önemli rolü vardır. Haftanın 3 günü, 20şer dakika yürüyüş, özellikle sabah yürüyüşleri çok iyi gelmektedir. Çalışılan ortam havalandırılarak, beynin oksijen ihtiyacı karşılanmalıdır. Uyku düzenine özen gösterilmelidir. Kaliteli uyku ile kişi bahar yorgunluğuna karşı önlem alabilir. Herkes hayata karşı amaçlarını gözden geçirmelidir. Sabah kalktığında bir amacı olmadığını hisseden kişilerde, stresin yükseldiği belirlenmiştir."

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 431
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 23.02.2006 17:10
paylaşım için teşekkürler
refik Tarih: 23.02.2006 12:27
değerli bilgilerin için teşekkürler kardeşim ellerine sağlık
Turania Tarih: 23.02.2006 10:30
ellerıne sağlık
doktoruydu Tarih: 22.02.2006 21:04
eline sağlık

casper Tarih: 22.02.2006 20:59
evet mevsim değişikliklşeri indsanı hasta ediyor hapşuuuuu
afedersiniz
serhatbey_066 Tarih: 22.02.2006 15:12
faydalı bilgilerinden dolayı tşk ederim arkadasım
Serendipity Tarih: 22.02.2006 15:10
güzel bilgilerin için eline sağlık DİDEM