Sakız Lekesi Nasıl Çıkar - Çamsakizi Lekesi Nasıl Çıkar - Leke Nasil Cikarilir - Camsakizi Lekesi - Sakiz Lekesi


Sakız

Günümüzde sakızlar, normal kauçuktan daha yumuşak sentetik
bir kauçuktan yapılırlar; ısındıklarında hemen yumuşar ve dondurulduklarında ise sertleşirler.
Bu madde, şeker ve başka tatlandırıcılarla karıştırılarak “sakıza” dönüştürülür ve sakızı çiğnediğinizde ağzınıza aroma verir.
Sakız Lekesi

Ayakkabılara, kumaşlara veya parmaklara bulaşmış sakız görmek, kimsenin karşılaşmak istediği bir durum değildir.
Elleriniz sözkonusu olduğunda, en azından çabucak yıkayarak sakız sorununu lekeye dönüşmeden halledebilirsiniz.
Fakat giysiler, döşemelik kumaşlar veya halılar gibi başka ev eşyalarına bulaşan sakız ve sakız lekesi ile mücadele etmek çok daha zorludur.
Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysinize, halınıza veya başka bir yüzeye sakız mı yapıştı ? Bu durumlara en çok sakızlarıyla oynayan çocuklar veya çiğnendikten sonra lalettayin ortalığa bırakılan sakızlar neden olur.

Yapışkan olan sakız, bulunduğu yerden çıkarılsa bile özellikle gözenekli yüzeylerde sakız lekesi bırakırlar. Neyse ki, sakız ve sakız kaynaklı lekeler çıkarılır iken faydalanılabilecek birkaç püf noktası vardır

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 29859
favori
like
share
Leyl-i Lal Tarih: 26.06.2012 21:10
çam sakızı nasıl çıkar - Giysideki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar

Giysideki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

* Parmağınızla sakızı mümkün olduğunca hafifçe çekip çıkarın. Özellikle sakızın nereden kaynaklandığını bilmiyorsanız bu işlem sırasında lastik eldiven giyebilirsiniz.
* Sakızın mümkün olduğu kadar fazlasını çıkardıktan sonra, giysiyi sakızlı tarafı yukarı gelecek şekilde bir dondurucu torbası veya temiz bir plastik poşet içine koyun. Bu, sakız lekesi olan giysideki sakızın dondurucudaki diğer şeylere yapışmasını engelleyecektir.
* Sakız tamamen donuncaya kadar giysiyi en az bir saat buzdolabının dondurucu kısmında bırakın.
* Sakız lekeli giysiyi dondurucudan çıkardıktan sonra giysi üzerinde kalan sakızı, küt ağızlı bir bıçak veya kredi kartı gibi plastik bir kart kullanarak ve giysiyi yıpratmamaya özen göstererek yavaşça kazıyın. Donan sakızın büyük bölümünün bu işlem sırasında çatlayarak parçalanması gerekir.
* Sakızı mümkün olduğunca çıkardıktan sonra, kaldıysa sakız lekesi olan kumaştaki kalıntıları yumuşak bir diş fırçasıyla temizleyin.
* Giysiyi bakım talimatındaki gibi yıkayın ve kurutucuya atmadan kurutun.
* Yıkandıktan sonra sakız lekesi tamamen çıkmışsa giysiyi ütüleyin.
Bu, sakızı çıkarma işlemi sırasında çekilmiş olan elyafları eski formuna getirecektir.

Sakız, kumaştan tamamen çıkarılamaz veya giyside sakız lekesi kalırsa Dry Center Kuru Temizleme Servisi’nden destek almanız faydalı olacaktır