Vizyona Giriş Tarihi
03.03.2006

Türü
Komedi

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
90 dakika - 2005

Yönetmeni
Dean Parisot

Oyuncular
Jim Carrey
Téa Leoni
Alec Baldwin
Richard Jenkins

Senaryo
Judd Apatow, Nicholas Stoller

Müzik
Theodore Shapiro

Görüntü Yönetmeni
Jerzy Zielinski

Amerikan rüyasından vazgeçmek kolay değil!

Dick Harper, yıllar süren yoğun çalışmasının sonucunda, şirketi Globodynein başkan yardımcılığına terfi eder. Ama yeni görevindeki ilk günün ardından şirketi iflas ettiğinde, Dick de elinde çantasıyla kalakalır. Bu ani talihsizlik onu ve ailesini hazırlıksız yakalamıştır. Rüzgar birdenbire ters yönden esmeye başlayınca, para sıkıntısı nedeniyle Dick ve sevgili karısı Jane, banliyödeki evlerinin, lüks arabalarının ve statü meraklısı dostlarının birer birer avuçlarının arasından kayıp gidişine tanık olmaya başlar.

Oysa yıllar boyunca ailesine rahat bir yaşam sunabilmek için dişini tırnağına takarak çalışan Dick, Amerikan rüyasından vazgeçmeye hiç hazır değildir. Ahlaksız işvereninden ders alan genç adamın aklına parlak bir fikir gelir: Çalmak patronu için uygunsa, onun için de uygundur! Bu yeni plana uygun olarak Dick ve Jane, çok komik bir intikam planlayarak büyük patrona bir ders vermeye girişecektir...
Gazete manşetlerinden fırlamış gibi
1977 yapımı komedi filmi Dick ve Jane İşbaşındanın yeni çevrimi, avuçlarından kayıp giden Amerikan rüyasına tutunmaya çalışırken akıllarını yitiren iki insanı konu alan bir komedi. Başrollerini Jim Carrey (Dick Harper) ve Téa Leoninin (Jane) paylaştığı filmin yönetmeni Dean Parisot. Filmde başrol oyuncularına Alec Baldwin (Jack McCallister) ve Richard Jenkins eşlik ediyor. Senaryosunu Judd Apatow ve Nicholas Stollerın birlikte yazdıkları filmin müzikleri Theodore Shapiro imzasını taşıyor.

Carrey ve ekibinin, Jane Fonda ve George Segalın başrollerini üstlendiği 1977 yapımı komedi Fun With Dick and Janei tekrar yapma kararında iki unsur etkili olmuş: Filmin temasının çok çağdaş olması ile, açgözlülükle beslenen Amerikan rüyası peşinden koşmanın tuzaklarını işleyen bir aile komedisi olması...

Yapımcı Grazer bu konuda şöyle konuşuyor: Bir gün Jim bana müthiş bir fikirle geldi: Fun With Dick and Janei yeniden yapmak istiyordu. Film büyük bir komedi potansiyeline sahip olmanın yanı sıra, gazete manşetlerinden fırlamış gibiydi. Yapımcılığını üstlenmek ister miyim diye sordu. Bu fırsata balıklama atladım. Yönetmen Parisot ise şunları söylüyor: Filmi yeniden yapmakla ilgili olarak pek çok kişiyle görüştüm. Özellikle ilgimi çeken şey, bu çiftin başına gelenlerin 21. yüzyılın başında bile hâlâ geçerliliğini sürdürmesiydi. Hikayeyi günümüze uyarlayıp, Enron benzeri bir felaketin bağlamına oturttuğumuzda yeni, orijinal ve çok komik bir malzeme oluşturma potansiyeline sahip olduğunu düşündüm.

Hikayenin kurgusu da Parisota heyecan veren önemli bir unsur olmuş: Karşımızda kurallara uyarak yaşayan, ve başarılı bir Amerikan ailesini tanımlayan tüm özelliklere sahip bir çift var. Çok çalışarak işlerinde yükselmişler. Çok iyi bir okula giden güzel bir oğulları var. Rüyalarının evinde oturuyorlar. Herkesin umut edebileceği her şeye sahipler. Elbette çok ağır bir kredi ve borç altındalar, ama bu normal. Üstelik Dick bir sonraki terfisini aldığında kolayca halledilebilecek bir şey. Ne mutlu ki Dick bu terfiyi alıyor, ama sadece altı saatliğine! Sonra şirket yerle bir oluyor. Ne yazık ki Jane, Dickin yeni maaşını düşünerek işinden istifa etmiş durumda. Şimdi işsiz ve talihsiz bu çiftin her şeyi kaybedişini izliyoruz. Çimlerine bile el konuyor.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 491
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 19:57
paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık
elevitli Tarih: 25.02.2006 11:26
elıne sağlık
eBRuLy Tarih: 24.02.2006 11:18
tesekkürler arkadasim