Saçınız bir türlü istediğiniz şekli almıyor mu? Tuhaf gelebilir ama sebebi kullandığınız fırça olabilir.

[COLOR=orangered]Çoğu zaman elinizde fırça mı tarak mı tutuyorsunuz, umursamazsınız bile. Oysa seçtiğiniz fırça, saç stilinizi kökten değiştirebilir. Yani saç fırçalarını azımsamayın!

Öncelikle doğal kıldan yapılmış saç fırçalarını tercih etmenizde fayda var, çünkü bunlar saça daha az zarar verir.

Bu konuyu çözümledikten sonra, geriye hangi fırçanın hangi stil için uygun olduğunu öğrenmek kalıyor. Saç fırçalarını genel olarak 5 grupta toparlayabiliriz:

Yuvarlak fırça:
İri dalgalar yaratmak için bu fırça tipini kullanmalısınız. Ancak çok kıvırcık, ya da kısa saçları düzleştirmede de gene bu fırçadan yararlanabilirsiniz.

Eğer saçınız ince ve kırılmaya meğilliyse, o zaman küçük bir yuvarlak fırçayı tercih edin. Metalden ziyade, ahşap çerçeveli bir fırça satın alın. Çünkü metal saçın yanmasına sebep olur.[COLOR=tomato]Düz geniş fırçalar:
Saçınızı kısa yolda kurutmak ve düz bir görüntü yaratmak için bu fırça idealdir. Fırçanız düz ve geniş zemini, özellikle uzun saç üzerinde iyi sonuç alınmasını sağlar. Üstelik bir seferinde daha fazla saç miktarı tutulabildiğinden, işinizi de kolaylaştırır.[COLOR=burlywood]Dar dikdörtgen fırça:
Uzun ve ince saçlara uygundur. Saça aman aman bir model vermeksizin taramak ve elektriklenmeyi önlemek için uygun bir fırçadır. Aynı zamanda, dolaşmış saçları açarak, kafa derisine hafifçe masaj yapar. Elektriklenmeyi önlediği için ince ve hassas saçlara uygundur. Ayrıca kafa deriniz hassassa, diğer fırçalar gibi saçı çekmeyeceğinden bu fırçayı kullanmak daha uygun olacaktır.Oval fırça:
Bu fırça, saçınızı çok çekmeden içine kadar girebildiği için sert ve gür saçlar için idealdir. Kaynak yapılmış, ya da kıvırcık modeller için de iyi bir seçimdir. Dolanmış saçı açıp, yumuşak bir görüntü yaratmakta birebirdir.Seyrek dişli fırçalar:
Tüm model ve uzunluklarda hacim sağlar. Fırçadaki seyrek dişler, hava dolaşımına olanak tanır. Bu da, diğer fırçalara oranla saçınızın kurumasını hızlandırır. Özellikle çok kıvırcık saçlarda idealdir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 653
favori
like
share
casper Tarih: 15.03.2006 17:44
bilgilerin için teşekkür ederim canım
SU-PERISI Tarih: 11.03.2006 21:17
teşekkürler ebrulycım,saç fırçasını kullanırken pek dikkat etmiyordum,bundan sonra daha dikkatli kullanırım artık.
FadiK Tarih: 11.03.2006 11:15
tesekkürler ebrulycim
DİDEM Tarih: 08.03.2006 21:01
teşekkürler.
ECE_06 Tarih: 27.02.2006 20:19
Teşekkürler sayenızde fırçalarıda yakından tanımış olduk bunların hepsinden var ama özellikleriyle tanımak ve bilinçli kullanmak çok daha güzel sağolasın casper
missx Tarih: 24.02.2006 16:19
ben pek dikkat etmiyordum
bundan sonra daha dikkatli olayım bari saç fırçası konusunda :70:
NaZ Tarih: 24.02.2006 10:52
bilgiler icin tesekkürler