Mide kanseri, öldüren kanserlerde ikinci

Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, mide kanserinin öldüren kanserler arasında ikinci sırada yer aldığını belirterek, ''Ülkemizde her yıl toplam 20 bin mide kanserli yeni hasta ile karşılaşıldığı söylenebilir'' dedi.

Tuncer, son 10 yıl içerisinde Türkiye'de mide kanserinin ciddi oranda arttığının tespit edildiğini ve öldüren kanserler arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada olduğunu söyledi.

Türkiye'de mide kanserinin kadınlarda yedinci, erkeklerde üçüncü sırada olduğunu söyledi. Tuncer, mide kanserine Doğu ve Güneydoğu illerinde daha çok rastlandığını, ancak son yıllardaki verilerin büyük şehirlerde de artış olduğunu gösterdiğini belirtti.

Mide kanserinin, hazımsızlık, dışkıda kan bulunması, kilo kaybı, iştahsızlık ve halsizlik gibi belirtiler verdiğini ifade eden Tuncer, hastalıktan korunmak için şu uyarılarda bulundu: ''Sağlıklı beslenme en iyi korunma yoludur. Özellikle beslenme ile yakından ilgili olan Helicobakter pylori varsa tedavi edilmelidir. Gastrit bulgusu olanlardan risk altındakilerin endoskopik olarak incelenmesi, erken tanı için HP taraması yapılması korunma için önemlidir. Ayrıca, tütün kullanımı da diğer sindirim sistemi kanserlerinde olduğu gibi mide kanseri riskini 6 kat artırmaktadır. 40 yaşın üzerinde mide yanması şikayeti olan herkes mutlaka sağlık kontrolünden geçmelidir.''

Tuncer, Türk Patoloji ve Türk Gastroenteroloji dernekleri ile birlikte, mide kanserinin erken tanı ve önlenmesi ile ilgili tarama programı projesi üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 883
favori
like
share
casper Tarih: 26.02.2006 11:55
Allahım herkesten uzak tutsun dermansız hastalıkları
refik Tarih: 25.02.2006 23:42
emeğinize sağlık arkadaşım teşekkürler
doktoruydu Tarih: 25.02.2006 22:11
teşekkürler

SU-PERISI Tarih: 24.02.2006 23:18
teşekkürler bilgilriniz için
DİDEM Tarih: 24.02.2006 16:28
kanserin hepside kötü allah korusun, teşekkürler.