Nanny McPhee

Türü: Komedi / Fantastik
Ülke: ABD
Süresi ve yapım yılı: 98 / 2005
Vizyon tarihi: 24.02.2006

Bay Brown´ın yedi çocuğu - Simon, Tora, Eric, Lily, Christianna, Sebastian ve bebek Aggy - dünya tarihinin gelmiş geçmiş en yaramaz çocuklarıdır. Çocukların kuşatması altında kalan Bay Brown, kasabanın cenaze işleri servisinde uzun saatler boyunca çalışırken bir yandan da çocukların bitmek tükenmek bilmeyen sorunlarıyla başa çıkmaya çalışmaktadır.

Çocukların anneleri bir yıl önce ölmüştür. Bay Brown´ın ücreti yeterli olmadığı için gerekli maddi desteği otoriter kişilikli halası Adelaide´den alır. Ancak bir ay içinde yeniden evlenmediği takdirde aileye desteği kesmekle tehdit etmektedir. Öte yandan borcunu ödemediği takdirde alacaklısının da hapishane tehdidi vardır. Böyle bir durumda çocukların kaderi ne olacaktır, bilinmez...

Bay Brown çocuklarına bu durumdan söz etmemeye karar verir. Ancak babalarının yeni üvey anne getireceğinden kuşkulanan çocukların davranışları giderek çirkinleşmektedir. Yaramazlıklarının had safhaya çıkması, bir dadının daha evden bağıra çağıra kaçmasıyla sonuçlanır. Yedi kardeşin en büyüğü ve elebaşısı olan Simon, evden kaçırılan dadıların listesini tutmaktadır. Yaptığı hesaplara göre, evden kaçırmayı başardıkları dadıların sayısı 17´yi bulmuştur.

Bay Brown yaramaz çocuklarının hakkından gelebilecek tek dadının McPhee adlı birisi olduğunu duymuştur ama onun kim olduğu ve nerede bulabileceği konusunda herhangi bir fikri yoktur. Ailenin bezgin aşçısı Bayan Blatherwick´in, mutfak hizmetçisi Evangeline´e dert yanarken dediği gibi, "Ağustos ayında kar bile yağar da, bu çocuklar gene uslanmaz". Kısacası çocukların uslanması için Brown ailesinin bir mucizeye ihtiyacı vardır. O mucize de Dadı McPhee´dir.

Bayan Blatherwick´in mutfağını çocukların savaş alanına çevirdiği bir gecede evin kapısında efsanevi dadı McPhee belirir. Oldukça sert görünümlü, çirkin ve ufak tefek bir kadındır. Kocaman bir patatese benzeyen burnu vardır. Yüzünün orasında burasındaki kıllı sivilcesi ve ağzında hemen göze çarpan dışarıya çıkıntılı dişiyle görüntüsü tiksindiricidir.

Bay Brown´ın kafasında bu dadıyla ilgili birtakım kuşkular oluşur. Ancak çocuklarla ilgili olarak dadının yönelttiği sorulara tatmin edici cevaplar vermekte de zorlanır. Örneğin, dadının sorduğu, "Çocuklar günlük hayatında ´lütfen´ ve ´teşekkür ederim´ diyorlar mı?" şeklindeki soru karşısında afallar. Kendi değerlendirmesini yapan Dadı McPhee, "Çocuklarınızın bana ihtiyacı var" der.

Ardından mutfağın yolunu tutarak Brown kardeşlerin iğrenç davranışlarıyla ilk kez karşılaşır. Çocuklar onu görünce alarm durumunu alırlar. Dadı onlara mutfakta bütün gece oynamamaları gerektiğini söylemektedir. Çocuklar ise onu duymuyor ve görmüyor gibi davranırlar.

Ancak Dadı McPhee´nin sihirli sopası herşeyi değiştirir. Çocukların antikalıkları bir anda kendi kontrollerinden çıkmış gibidir. Mutfakta bütün gece oynama konusunun artık kendi isteklerine bağlı olmadığının farkına varırlar. Ayrıca ailenin en büyük çocuğu Simon ile dadı arasında da irade savaşı başlar. Dadı ondan "lütfen" demeyi öğrenmesini istemektedir. Sonunda Simon teslim olur ve asla söylemeyeceği bir kelimeyi isteksizce söylemek zorunda kalır. Üstelik kibarca söylemiştir.

Simon´un teslim olması üzerine mutfaktaki kaos ortamı son bulur. Ancak aşçıyla hizmetçi kızın belleğinde tanıklık ettikleri büyüyle ilgili hiçbir şey kalmamıştır. Buna karşılık çocuklar büyüyü hatırlar. Kendileriyle baş edebilecek bir dadı karşısında canları sıkılmıştır.

Dadı McPhee çocukların yatak odasına gittiğinde de olaylar devam eder. Birbirlerine gerçek isimleri yerine iğrenç ve kaba isimlerle hitap ederler. Amaçları dadıdan korkmadıklarını göstermektir. Ancak Dadı McPhee büyücü olduğu için onların gerçek isimlerini zaten bilmektedir.

Yatak odasından ayrılmadan önce çocuklara son sözünü söyleyerek, "Bana ihtiyacınız varsa ama beni istemiyorsanız burada kalırım. Beni istiyorsanız ama artık ihtiyacınız kalmamışsa giderim" der. Simon küstah bir tavırla "Seni asla istemeyeceğiz" diye cevap verir. Dadı da buna karşılık, çok sakin bir ses tonuyla "O halde ben de bu evden asla gitmeyeceğim" karşılığını verir ve odadan ayrılır.

Sonraki günlerde çocukların her yeni yaramazlığında dadının tepkisi her zaman aynı olur. Kendi eğitim tarzını şiddetle uygulamaktan zevk alır gibidir. Ancak ilginç bir durum vardır. Çocukların doğru olanı yapmayı öğrenmesine paralel olarak dadının dış görünümü değişmekte ve güzelleşmektedir. Çocuklar bu dadıya giderek daha çok bağlandığı, onun varlığını istemeye başladığı gün gibi ortadadır.

Ancak Dadı McPhee´nin yatak odasında çocuklara söylediği, "Bana ihtiyacınızın kalmadığı ama beni istemeye başladığınız noktada gitmek zorundayım" şeklindeki sözü ne olacaktır? Dadının görevi bittiğine göre gitmek zorundadır. Peki ya çocuklar bırakmazsa?...

Universal Pictures ile Working Title Films´in birlikte sunduğu aile komedisi "Nanny McPhee"nin yönetmenliğini, "Waking Ned" adlı çalışmasıyla adını duyuran Kirk Jones üstlendi. Senaryosunu, Christianna Brand´ın "Nurse Matilda" adlı çocuk kitapları serisinden Emma Thompson uyarladı. 1995 yılında "Sense and Sensibility" için yazdığı senaryo ile Oscar ödülü kazanan Emma Thompson, 10 yıllık aradan sonra ilk kez "Nanny McPhee"nin senaryosunu yazdı. Yapımcılığını Lindsay Doran, Tim Bevan ve Eric Fellner gerçekleştirdi.

Filmin baş karakteri olan Dadı McPhee rolünde Emma Thompson ("Love, Actually", "Sense and Sensibility", "Angels in America") kamera karşısına geçti. Bay Brown rolünü ise Colin Firth ("Love Actually", "Bridget Jones´s Diary") üstlendi. Filmin önemli karakterlerinden birisi olan Adelaide Hala rolünde, "Beauty and the Beast" ve "Murder, She Wrote" gibi filmlerden tanıdığımız ve 20 yıldır sinema filmlerinde görünmeyen deneyimli kadın oyuncu Angela Lansbury oynadı.

"Nanny McPhee"nin diğer rollerinde ise şu oyuncular yer aldı: Hizmetçi kız Evangeline rolünde Kelly Macdonald ("The Girl In The Cafe", "Gosford Park", "Trainspotting"); evin aşçısı Bayan Blatherwick rolünde Imelda Staunton ("Vera Drake"); yedi kardeşin en büyüğü Simon Brown rolünde Thomas Sangster ("Love Actually")... Diğer kardeşlerden beş tanesini, ilk kez bu filmle sinemaya başlayan küçük oyuncular Eliza Bennett, Jennifer Rae Daykin, Raphael Coleman, Sam Honnywood ve Holly Gibbs canlanırdı. Bebek Aggy rolünde ise yumurta ikizleri Hebe ve Zinnia Barnes oynadı.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1556
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 23.08.2007 06:28
paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık
elevitli Tarih: 25.02.2006 11:14
emmeğıne sağlık