El Vedud - Ya Vedud Anlami - El Vedud Nedir - Esma-ül Hüsna El Vedud


Vedûd (Arapça الودود), İslam'da bir kavram olan ve Kur'an'da geçen Allah'ın 99 adından biridir.
Anlamı
Vedûd, çok şefkatli, muhabbetli, sâlih kullarını çok seven ve onlarca çok sevilen, onları rahmet ve rızâsına erdiren; sevilmeye ve dostluğu kazanılmaya yegâne lâyık olandır. Sevgi ve dostluk hissini yaratandır. Kur'an-ı Kerim'de iki sûrede (Hûd:90 ve Buruc:14) geçmektedir.

Yaratılışın temelinde sevgi vardır. Yüce Allah'ın Güzel Adları genelde sevgiye işâret etmekte iseler de Vedûd adı bu sevgiyi özellikle belirtmektedir. İnsanların sevgileri gelip geçicidir. Yaratıcı'nın sevgisi ezelî ve ebedîdir. O zaman gerçekten sevilecek varlık yüce Allah'tır. Bir âyeti kerimede "…onlar Allah'ı sever, Allah da onları sever" demek sûretiyle bu karşılıklı sevgiye işâret edilmiştir.

Tasavvufî düşüncede yüce Allah'ın Kendisini sıfatları içinde müşâhede ettiği ve bunlardan muhabbet sıfatını kendisine lâyık gördüğü ve âlemi sevgiyle yarattığı ifâde edilir. İyi kullarını seven, rızâsına indiren ve sevilmeye lâyık olan.
Adın geçtiği Kur'an âyetleri [değiştir]

Allah'ın bu adı şu Kur'an âyetlerinde geçmektedir:

* (11:90) Rabbinizden bağışlanma dileyin; sonra O'na tevbe edin. Muhakkak ki Rabbim çok merhametlidir, (müminleri) çok sever.
* (85:14) O, çok bağışlayan ve çok sevendir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6180
favori
like
share