Doğmamış bebeğe kan nakli
Kahramanmaraş'ta anne karnındayken ölüm riskiyle karşı karşıya kalan bebek, kan nakli yapılarak yaşatıldı.


Tedavinin ardından sezaryenle dünyaya gelen bebeğe, doktorunun adı verildi. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Kahramanmaraş'ın Elbistan İlçesi'nde yaşayan ve ilk bebeğine hamile kalan Tuğba Darendeli, hamileliğinin 7. ayında Elbistan Devlet Hastanesi'nde muayene oldu.

Tuğba Darendeli, 'riskli gebelik' nedeniyle Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan kontrollerde, Darendeli'nin bebeğinin karnında su birikmesi ve kansızlık nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıya olduğu belirlendi.

Yrd. Doç. Dr. Melih Atahan Güven'in üstlendiği tedaviyle, bebeğin karnındaki su alındı, annesinin göbek kordonundan da kan nakli yapılarak bebeğin yaşaması sağlandı. Operasyonu gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Melih Atahan Güven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tuğba Darandeli'ye uyguladıkları tedavi yöntemini Kahramanmaraş'ta ilk kez gerçekleştirdiklerini söyledi.

Güven, şu bilgileri verdi: ''Bebeğe, karnındaki su alma işlemini ve kan naklini defalarca yineledik. Annenin hamileliğinin 8. ayında bebeği sezaryen uygulamasıyla aldık. 1 kilo 400 gram olarak dünyaya gelen bebek kısa süre sonra 1 kilo 700 gram ağırlığına ulaştı ve şu anda gayet sağlıklı.

Bu vakanın bizim açımızdan önemi bu tedavi yönteminin Kahramanmaraş'ta ilk kez uygulanmış olmasıdır.'' Anne Tuğba Darendeli de bebeğini kaybedebileceği söylenince büyük korku ve endişe yaşadığını belirterek, 'Tedavim sonunda bebeğim kucağıma verilince büyük mutluluk yaşadım. Doktoruma çok teşekkür ediyorum'' dedi.

Baba Hakan Darendeli ise bebeklerinin sağlıklı bir halde dünyaya gelmesinde Yrd. Doç. Dr. Melih Atahan Güven'in önemli pay sahibi olduğunu, bu nedenle bebeklerine ''Melih'' adını verdiklerini söyledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 754
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 27.02.2006 17:26
paylaşım için teşekkürler
nazar boncuğu Tarih: 27.02.2006 13:05
ellerıne saglık arkadasım
ozturk Tarih: 27.02.2006 12:27
paylaşıma teşkür..
refik Tarih: 27.02.2006 08:18
paylaşımların için teşekkürler
doktoruydu Tarih: 26.02.2006 22:38
eline sağlıkcasper Tarih: 26.02.2006 17:23
Değerl doktorlarımıza birkez daha teşekkürler