ABD'de yapılan bir araştırma, kadınların kendi bedenleriyle ilgili takıntılı olumsuz düşüncelerinin ayna terapisiyle değişebileceğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre, ayna pozu olarak bilinen terapi yöntemi, beslenme bozukluğuyla sonuçlanabilecek derecede kendi bedenleri üzerine negatif düşünceleri olan kadınlarda, olumlu sonuçlar doğuruyor.

Bedenlerini beğenmeyen kadınlar, aynayı genellikle kusurlu gördükleri bölgelerini kontrol etmek için kullanıyor. Ayna terapisinin temel amacı ise bu kadınların, bedenlerine gerçekçi ve objektif biçimde bakmalarına yardımcı olmak.

Eleştirmeden bakın

'International Journal of Eating Disorders' dergisinde yayımlanan araştırmayı yöneten Dr. Sherrie Delinsky, terapinin amacının, kadınların kendilerine 'eleştirmeden' bakmayı öğrenmeleri olduğunu söyledi.

Araştırma kapsamında terapi gören kadınlardan, uzman eşliğinde tüm bedenlerini aynada incelemeleri ve sadece beğenmedikleri değil, beğendikleri bölgelerini de tarif etmeleri istendi.

Nazik tanımlamalar kullanın

Kadınların ayrıca, "kocaman bir göbeğim var" gibi ifadeler yerine, "üst bedenim geniş" gibi tanımlar kullanmaları, evde sürekli yaptıkları kusur kontrollerini de azaltmaları talep edildi.

Bir ay sonra, terapi gören kadınların kendi bedenleriyle ilgili düşüncelerinin genel olarak düzeldiği, öz saygılarının arttığı, depresyon oranının ve diyet çabalarının azaldığı görüldü.

Ayna terapisinin anoreksiya ve bulimia gibi şiddetli beslenme bozukluklarında da etkili olup olmadığı üzerine çalışmalar sürüyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 399
favori
like
share
ECE_06 Tarih: 27.02.2006 19:53
Aynalara bu kadar iyimser bakmayı kaç bayan başarabilir acaba karşısına geçince kusur bulacak bir yer arıyoruz mutlaka ama gülümsyerek bakmanında yaşam kalitesini yükselteceğine inanıyorum teşekkürler :70:
casper Tarih: 27.02.2006 12:39
aynaları severim
missx Tarih: 27.02.2006 11:20
aynalarla aram çok iyidir :70:
eBRuLy Tarih: 27.02.2006 10:33
cok tesekkürler selene :3: