Bebeklerin vücut dili ne anlatıyor

ANKARA (İHA) - Bebeklerin konuşmayı öğrenene kadar belirtmek istediklerini vücut dilini kullanarak mimikleriyle anlatmaya çalıştıkları bildirildi.

adlı web sitesinde yer alan bilgilere göre, bebeğiniz ağzını sımsıkı kapatıp, başını çeviriyorsa, gözlerini kısıp, ellerini birleştirip, çığlık atarak gülüyorsa ya da yüzünü kızartıp sonra yaygarayı basıyorsa, bu size bir şeyleri anlatmak istediği anlamına geliyor. Bebeklerin konuşmayı öğrenene kadar derdini vücut dilini kullanarak, mimikleriyle anlatmaya çalıştıklarını belirten sitede şu görüşlere yer veriliyor:

"İlk deneyimini yaşayan anne ve babalar için bebeğin ne anlatmak istediğini anlamak biraz zordur. Zamanla bebeğin hareketlerini çözebilir hareket ve mimiklerinden ne demek istediğini anlayabilirsiniz. Böylece hem bebeğinizin kendine karşı duyduğu güveni gelişir hem de aranızdaki bağ güçlenir. Ancak bebeğin vücut dilini anlamak pek kolay bir iş değil. Bebeğiniz ağlıyorsa 'Acaba karnı mı aç[/swf2][swf3]Bir yeri mi ağrıyor?' gibi sorular sizi panikletebilir.

Ama dikkatli ve sezgileri güçlü anneler bebeklerini kısa sürede anlar ve ne demek istediklerini çözebilir. Onu yakından takip edip, hareketlerini çözdünüz mü bu iş tamam demektir. Zaten bütün bebekler ortak bir dil kullanır. Sevinme, şaşırma, ürkme gibi tepkileri tüm bebeklerde aynıdır. Eller ve kollar açılır, dudak bükülür, sevinç çığlıkları atılır. Olumlu olanların yanı sıra olumsuz mesajları da anlamak kolaydır.

Ekşimiş bir yüz, gergin bir ifade mutsuzluğu gösterir. İlgiden sıkılmış bir bebek eliyle yüzünü örter, kulağını eller. Böyle bir durumda onunla oynamayı durdurun. Size kollarını uzatırsa oyuna devam edin, ancak kucağınızdan kurtulmaya çalışırsa bu onun artık yorulduğunu, oynamak istemediğini gösterir. Bebeğinizle birlikte vakit geçirirken onun verdiği ipuçlarıyla hareket ederseniz, hem size karşı güveni gelişir hem de kendini sevgi ve güven dolu bir ortamda hisseder. Onun size gönderdiği tüm sinyallere duyarlı olduğunuz zaman yaşam ikiniz için de daha kolay olacaktır."

İşte bebeğinizi tanımak için bazı ipuçları:
- Bebekler mutlu olduklarında göz bebekleri büyür, alnı kırışır, ağzını ve gözlerini iyice açar.
- Sıkıldığı zaman ıkınıp, sıkınır, yüzü gerilip asılabilir. Böyle durumda rahat bırakılmak istiyordur.
- Suratı ekşi ve eliyle sizi itiyorsa bu "Kabak püresini yemek istemiyorum" anlamına gelir.
- Canlı, gülümsüyor ve neşeli ise bu "Oyun oynamak istiyorum" demek olur.
- "Ooo" gibi bir çığlığın anlamı oyuncağını çok beğendiğini gösterir.
- Gözlerinden yaş gelmeden sürekli ağlıyorsa bulunduğu ortamdan sıkılmış demektir. Onun dikkatini başka bir şeye çekebilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 615
favori
like
share
refik Tarih: 27.02.2006 19:01
emeğinize sağlık teşekkürler
DİDEM Tarih: 27.02.2006 17:37
paylaşım için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 27.02.2006 17:21
paylaşım için teşekkürler
doktoruydu Tarih: 27.02.2006 14:15
Eline sağlık

nazar boncuğu Tarih: 27.02.2006 12:58
ellerıne saglık arkadasım
missx Tarih: 27.02.2006 12:56
ben bu konuda tecrübeli olduğum için bunları biliyorum..
yeni anne adaylarının okuması lazım..
sağol bilgilendirdiğin için
serhatbey_066 Tarih: 27.02.2006 12:41
cvblarınızı bekliyorum :20: