Göbeğiniz sizden önde mi gidiyor?

Kadın-erkek birçok kişi göbeğinden şikayetçi. Özellikle de belirli bir yaştan sonra. Az hareket, çok yağlı yemek koca bir göbek sahibi olmanız için yeterli. Hele sık sık alkol de kullanıyorsanız& Tabii bir de hamilelikte alınan ve verilemeyen kilolar var!

Büyük göbek sağlıksız mı?

Hiç şüpheniz olmasın! Karın bölgesinde toplanmış yağlar, normalin üstünde hastalık riski taşımanıza neden oluyor. Bu bölgenin normalden fazla kalınlaşması; kan basıncının artmasına, kolesterol ve kan şekerinin yükselmesine ve kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

Nedeni ne?

Karın bölgesinde yağ depolanmasında yaş, cinsiyet ve genetik faktörlerin önemi büyük. Genetik olarak sahip olduğunuz vücut şekliniz göbek yapınızı da etkiliyor. Elma tip vücuda sahip olanların karın bölgeleri yağlanırken, armut tipindekilerin yağları kalça ve basen bölgelerinde toplanıyor. Elma tipinin daha çok erkek vücudunda rastlanıyor olmasına karşın, hamilelik döneminde erkeklik hormonunun artmasıyla birlikte, bazı kadınların armut vücuttan elmaya geçiş yaptığı görülüyor.

Stres de kimi zaman karında yağlanmaya sebep olabiliyor. Bunun nedeni, stres anında vücuttaki yağ ve proteini doğrudan şekere dönüştüren kortizol hormonunun artması.

Yale Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma; stres altında yaşayan genç veya ileri yaştaki erkeklerin ve stresli ileri yaştaki kadınların karın yağlanmasında ön sıralarda yer aldığını göstermiş.

Nasıl önlenir?

En güzel yöntem, düşük kalorili beslenmek ve ideal kiloda kalmaya dikkat etmek. Karın kaslarını güçlendirmek de çok önemli. Bunun için en etkili hareket mekik çekmektir.Nasıl azaltılır?

Zaten kalın bir karına sahipseniz, öncelikle kilo kaybetmelisiniz. Bu süreçte; diyet, genel egzersiz ve karın egzersizleri (mekik) bir arada uygulanmalıdır.

Karın bölgesinin incelmesi zaman alır, özellikle elma tipinde bir vücuda sahipseniz. Biraz sabırlı olun. Size verdiğimiz önerileri uygulayın, işe yaradığını bir süre sonra göreceksiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1423
favori
like
share
PERİ Tarih: 17.05.2008 19:26
benim malesef göbek ve basen sorunum var bebegim oldugu için malesef diyette yapamıyorum nolucak bilmem
Sari Menekse Tarih: 16.05.2008 14:13
Benim öyle bir sorunum yok ama eminimki cok sinir bozucudur .
Bu durumla savasanlara kolay gelsin : )
tatliko Tarih: 16.05.2008 12:15
Tüm hanımların kabusu olan karın bölgesi sorununa eğildiğiniz için teşekkür ederim. Benim karnımda yağ az ama yine de çok sorun ediyorum. Egzersizlere başlıyorum artık. Bilgiler için tekrar teşekkürler.
FadiK Tarih: 11.03.2006 11:07
tesekkürler ececim
selene Tarih: 07.03.2006 19:29
teşekkürler ece
casper Tarih: 07.03.2006 10:55
maalesef ben kilo aldığımda anında göbek çıkıyor buda beni sinir ediyor.Galiba bunu önlemenin en güzel yolu makik çekmek
DİDEM Tarih: 06.03.2006 23:39
genlerden geliyor ececiğim türk insanı nekadar zayıf olursa
olsun göbeği oluyor. teşekkürler.
SU-PERISI Tarih: 06.03.2006 10:35
türk insanının yapısı maalesef göbekli,spor da fazla yapmıyoruz.
:5:
eBRuLy Tarih: 05.03.2006 16:54
cok sükür göbek sorunum yok :78: