patates cips nasıl ortaya cıktı - cips nasıl kesfedildi - vazgecilmez tat cipsin bulunusu

1853'ün yazında, George Crum, ABD'de New York şehrindeki Saratoga Springs otelinde şef olarak çalıştı. Moon Lake Lodge'un restorant menüsünde French-fried patates, Crum tarafından standart olarak hazırlandı, ince kesilmiş French stili 1700'lerde Fransa'da çok tutuldu ve şehirdeki büyükelçi olan Thomas Jefferson tarafından çok beğenildi. Bundan sonra Jefferson Amerika tariflerine getirdi ve misafiri Monticello'ya French fries servis etti, böylece cips popüler oldu ve ciddi bir şekilde akşam yemeklerinde yer aldı.
Kısa bir sure içinde patatesler pakatlenmiş ve satılmıştır, ilk olarak bölgesel, sonrada New England alanında. Crum kendi restorantını açmış ve cipse önem vermiştir. Aynı zamanda, patatesleri elle soymak ve dilimlemek yorucuydu. 1920'lerde icat edilen küçük parçalara ayırabilen ve patates cipsine hazırlık yapan mekanik patates soyucularla, atıştırıcıların satışı arttırıldı.

Crum'un yaratımından on yıl içinde, patates cipsi Kuzey-Doğu ABD'de akşam yemeklerinde geniş bir yere sahip oldu.

Atıştırmalık yiyecek 1920’lerde mekanik patates soyucusunu takiben popüler oldu. 1932’de satış uzmanı Herman W. Lay Nashville, Tennessee’de atıştırmalık yiyecek işi açtı ve 1938’de patates cipsi üreticisi "Barrett Food Şirketi’ni," satın alarak adını "H.W. Lay & Company" olarak değiştirdi.

Lay, Amerika’nın güneyini arabasıyla tarayarak bagajında bulundurduğu ürünleri sattı. 1942’de Lay, ürünün ilk defa çok miktarda üretilmesini sağlayan duraksamadan patates işleyen ekipmanı çıkardı.

Şirket 1944’de adını kısaltarak "the Lay's Company" olarak değiştirdi ve tanınmış sözcü olarak Bert Lahr’ın yer aldığı televizyon reklamlarıyla, televizyon reklamı yapan ilk atıştırmalık yiyecek üreticisi oldu.

"Öyle gevrek ki tazeliğini duyabilirsiniz!" ve "de-Lay-sious (lezzetli)!" ile birlikte cipsin ilk sloganları söylenmiş oldu. 1950’lerde popüler reklamlar yayınlanmaktayken, Lay’s pazarlamasında ulusal pazara açılarak tüm ABD’ye ürünlerini sunmaya başladı. 1961’de, Elmer Doolin tarafından kurulan Frito Şirketi ve Lay’s birleşerek kombine gelirleri yıllık 127 milyon doları aşan atıştırmalık yiyecek devi, tüm üreticilerin en büyüğü olan Frito-Lay Inc.’ı oluşturdu. Bundan kısa süre sonra Lays en çok tanınan sloganı "iddiaya girerimki sadece bir taneyle kalamazsın"’ı çıkardı. Cipslerin satışı uluslararası platforma açıldı, pazarlama bir dizi ünlünün tavsiyesiyle desteklendi.
1965’de, Frito-Lay Pepsi Cola Şirketi’yle birleşerek Pepsico, Inc.’ı oluşturdu ve cipslerin barbekülü versiyonu bakkalların raflarında görülmeye başladı.


alıntıdır

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2806
favori
like
share