Düşük karbonhidratlı Atkins Diyeti uygulanan çocuklarda epilepsi nöbetleri iki yılda ortadan kalkıyor.


***

Sarada Atkins Diyeti

Düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli diyet uygulayan, epilepsi hastası çocuklarda nöbetler, iki yıl sonra bir daha görülmüyor.

ARAŞTIRMA YETERLİ DEĞİL
ANADOLU Sağlık Merkezi stratejik ortağı Johns Hopkins Çocuk Merkezi araştırmacılarına göre, popüler düşük karbonhidrat, yüksek yağ diyetinin değişik bir versiyonu, epilepsi nöbetlerini kontrol altına almada neredeyse, kısıtlayıcı ketojenik diyet (düşük kalorili, yüksek proteinli diyet) kadar etkili. Pediatrik nöroloji Uzmanı Dr. Eric Kossoff araştırmanın henüz yeterli olmadığını söyledi.

İKİ DİYETİN ORTAK NOKTALARI
KETOJENİK ve Atkins diyetindeki ortak öğeler, vücut kimyasını değiştiren, yüksek yağ ve düşük karbonhidrat. Ketojenik diyet, vücutta depolanan yağı yakmadan önce glikoz ve glikojeni tükettiği açlık durumunun kimi etkilerini taklit eder. Glikoz bulunmadığında vücut, yağın epilepsi nöbetlerini bloke edebilecek bir yan ürünü olan keton kimyasalını üretir. Diyet nöbetleri durdurur.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 650
favori
like
share
FadiK Tarih: 11.03.2006 11:02
tesekkürler caspercim
DİDEM Tarih: 06.03.2006 23:49
faydalı bilgilerin için teşekkürler.
eBRuLy Tarih: 28.02.2006 22:15
bilgilerin icin cok tesekkürler
ECE_06 Tarih: 28.02.2006 20:54
Çocuklarda epilepsi nöbetleri çok ciddi kalıcı hasarlara sebebiyet veriyor böyle bir diyetle engellenebiliyorsa gerçekten büyük başarı küçük çocukları olan ebeveynlerin dikkatle okumaları gerekir bu yazıyı önemli bir konu teşekkürler casper