Oyunlar çocukları saldırganlaştırıyor
Bilgisayar oyunlarındaki şiddet içeriğinin, çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yaparken saldırgan eğilimlerin de ortaya çıkmasına sebep olduğu belirtildi.


Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alev Fatoş Parsa, "Bilgisayar oyunları ağırlıklı olarak görsel zekaya hitap etmektedir. Bu da beynin sağ lobunun yönettiği bir alandır ve bu bölge duygusal tepkilerle yakından ilişkilidir. Bu sebeple şiddet oyunları, çocukların beyinlerindeki öfke merkezini de tetikleyebilmektedir." dedi.

Günümüzde televizyondan CD'ye, bilgisayardan video oyunlarına sayısız elektronik araçla yüzyüze olan çocukların etrafının sanal imgelerle ve bu imgelerin şiddet dolu anlatım yapısıyla kuşatıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Parsa, "Onları bu kuşatmadan kurtaracak gerçekliklerden biri, hayal güçlerinin harekete geçirilmesi olmalıdır. Oysa bilgisayar oyunlarında bu bir yana, oyunun kuralları kapitalist düzende tüketim toplumunun gereklerine uygun olarak belirlenmiştir. Şiddet olgusu henüz gerçek ve fantezi ayrımını yapamayan küçük yaştaki çocukları olumsuz etkilerken aslında dünyanın güvensiz bir yer olduğuna ilişkin bir önerme de aşılar." şeklinde konuştu. İletişim teknolojisindeki son gelişmelerin, teknolojinin yaygınlaşması ve ucuzlamasıyla bilgisayarın çocukların dünyasında çabuk yer edindiğini vurgulayan Parsa, "Bilgisayarların eğitim dışında eğlence amaçlı kullanımının artmasının ardından internet bağlantıları da çocukların iletişim dünyasına bireysel olarak katılmasını sağlamıştır. Sanal gerçekliğin yaşandığı bilgisayar oyunlarındaki dijital imgeler, son 15 yılda çocuk oyunlarının doğasında bir dönüşüm yapmıştır. Bugün bilgisayar ekranı, televizyon veya video oyunları çocukları birbirine yabancılaştırmaktadır. Sosyal değerlerini sanal ortamlarda yitirmektedirler." dedi.

Amerikan Çocuk Hekimleri Akademisi'nin önerisine göre çocukların her gün bir veya iki saatten fazla elektronik ekranların önünde zaman geçirmemesi gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Parsa, "Bu sınır, haftada ortalama 7 ile 14 saattir. Çocuk doktorlarının yüzde 98'i, şiddet dolu medyaların çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olduğuna inanmaktadır. Yine bir araştırma, bilgisayar oyunlarının çocukları saldırgan, hantal ve saygısız hale getirdiğini saptamıştır. Aşırı saldırgan ve seks öğeleri taşıyan oyunların, küçük yaştaki çocukların eline geçmesi sakıncalı bulunmaktadır. Birçok bilgisayar oyununda sadece ateş edilmediği, işkence, bombalama ve benzeri şiddet unsurlarının belli sınırların çok üstünde olduğu açıkça görülmektedir." diye konuştu.

Ailelerin çocuklarının oynadığı video ve bilgisayar oyunlarının içeriğinde seks ve şiddet olguları bulunmamasına özen göstermesi gerektiğini belirten Alev Fatoş Parsa, "Eğitim amaçlı olduğu sürece oyunların olumlu etkileri de olduğu bir gerçektir. Aileler, çocuklarını ekran önünde başıboş bırakmamalı, mutlaka kendi gözetimlerinde belli süreyle oynamalarına izin vermelidir. Oyunların içeriğine de sınırlamalar getirmelidirler." dedi

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1785
favori
like
share
music_angel Tarih: 19.04.2009 14:48
evet oyunlar hırs yapar küstürür bile arkadaşları birbirine ben şahsen küçükken hep küserdim mızıkçılık yapanlara :72:
CiCeGiM Tarih: 18.02.2009 15:13
tesekkürlerr cook dogruu bazi oyunlar cook siddet icerikli
lightlingspeed Tarih: 20.10.2008 12:58
he şimdi anladım knight online beyin(hayal gücü)fırtınasınaa sebep olur saldırganlık demekmiş.bu paylaşım için teşekkür
refik Tarih: 01.03.2006 10:24
internet üzerinden oynanan oyunlar hep şiddete dayalı oyunlar olduğundan kaynaklanıyor :20:
ECE_06 Tarih: 28.02.2006 21:20
Bir eğitimci olarak şunu söyleyebilirimki her geçen yıl çocuklarda görülen aktivitedeki artış katlanarak çoğalıyor çok daha lakayt ve şiddete yönelikler tv ve bilgisayar oyunlarının etkisi yadsınamaz eğitici programları ve oyunları çok az sayıda çocuk oynuyor ve izliyor buda ürkütücü keşke bu program ve oyunlar daha eğitici ve zeka geliştirici yönde olsa ne kadar güzel olur diye düşünüyorum. :5:
doktoruydu Tarih: 28.02.2006 21:13
teşekkürler..
casper Tarih: 28.02.2006 20:42
Walla ne yalan söylüyorum ben bile bir müddet oynadıktan sonra felaket hırslanıyor ve sinirleniyorum
bluwawe Tarih: 28.02.2006 18:54
emeğine sağlık
SU-PERISI Tarih: 28.02.2006 18:33
egitim amaclı olursa olumlu etki yapıyormuş