Samsun Devlet Hastanesi Halk Salığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, diş ve diş eti hastalıklarının kalp hastalıklarına davetiye çıkardığını belirtti.

Kalp damar hastalıkları konusunda daha çok kolesterollü, yağlı beslenmenin, hareketsiz ve stresli yaşamın sorumlu olduğuna inanıldığını kaydeden Dr. Dinççağ, "Son zamanlarda iltihabi nedenlerinde kalp damar hastalığının oluşumunda önemli rol oynadığını gösterir tıbbi çalışmalar yapıldı. Kalp-damar hastalıklarında iltihabi nedenlerin de rol oynadığı şeklinde düşünceler son yapılan çalışmalarla önem kazanmaktadır. Colombia Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, diş eti hastalıklarına sahip kişilerde kan damarlarında daralma, inme (felç) ve kalp krizinin ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla, ağız ve diş hijyenine dikkat etmenin, kalp damar hastalığından koruyacağına dair düşünceler gittikçe önem kazanmaktadır. Araştırmada, herhangi bir kalp rahatsızlığı olmayan 657 kişinin ağzındaki bakteri seviyesi incelenmiş, aynı zamanda araştırılan kişilerin kalpten beyne kan taşıyan damarlarının kalınlığı ölçülmüş, araştırma sonunda diş eti hastalıklarına yol açan bakterinin çokluğunun damar kalınlığını da etkilediği anlaşılmıştır. Yani kalp damar sistemi hastalıklarına iltihabi olayların da neden olduğu ortaya konulmuştur" dedi.

Dr. M. Emin Dinççağ, "Ağız diş sağlığına dikkat etmenin kalp damar hastalıklarından koruyucu olduğu, bu konudaki eğitim çalışmalarının ve diş ve diş eti sağlığının korunmasının kalp damar hastalıklarından koruyacağı ortaya çıkmıştır. Kalp ve damar hastalıklarından korunmak için diş ve diş eti hastalıklarını önleyici hijyen ve alışkanlıklarımızı yeni baştan gözden geçirmeliyiz" diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 512
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 01.03.2006 23:46
Bilgilerin için teşekkürler eline sağlık
casper Tarih: 01.03.2006 16:36
Diş çürümeleri pekçok hastalığa sebep olabiliyor,dişlerimize çok iyi bakmalıyız
ozturk Tarih: 01.03.2006 13:14
dişleri de ihmal etmemek gerekiyor..
DİDEM Tarih: 01.03.2006 11:49
Paylaşımın için sağol, ellerine sağlık
refik Tarih: 01.03.2006 08:28
değerli bilgileriniz için teşekkürler arkadaşım elinize sağlık
doktoruydu Tarih: 01.03.2006 07:58
eline sağlık