Çorapta yaş eskisi kadar önemli değil. Tabii, öğrenciler, genç kızlar soket ve kısa çorapları, desenli ve bol renkli tipleri, çalışan kadınlar da külotlu ve klasik renklerdeki (siyah-ten-füme-lacivert) çorapları tercih ediyor.

Çorap, giyimin en önemli aksesuarlarından biri. Kadın güzelliğinin de önemli bir parçası. Çünkü, ufak tefek kusurları örterek bacaklara daha estetik bir görünüm sağlıyor.

Bir başka eğilim de, aslında yıllardan beri var olan fileli çoraptaki atak. Klasik boya cesaret edemeyenler, her boyda fileli çorap bulabiliyor. Hatta iki renkli fileli çorap bile var.

Renklere gelince, aslında bu alanda hiçbir kısıtlama yok. Aklınıza gelebilen bütün renkler var. Tabii siyah, yine birinci sırada. Ama acı kahve, haki, kırmızı, mürdüm rengi önde gidiyor. Gece hayatı için simli çoraplar, kırmızı ve bordo ağırlıklı renkler göze çarpıyor. Kemik renk gelinliklerin sayısı artınca, beyaz ve kemik rengi gelinlik çorapları da ilgi görüyor.

Çorap endüstrisindeki çeşitlilik, bunlarla bitmiyor. Son yıllarda piyasaya giren birkaç yeniliği sayalım:

Düşük belli çorap: Son dönemin modası olan düşük bel etek ve pantolonlar için özel olarak üretiliyor.

Silikonlu çorap: Külotlu çorabın icadı (1960'lar) kadınlara büyük bir rahatlık sağlamıştı ama, jartiyerli çorabın estetiği ve erotizmi bu çorapta kayboluyordu. Silikonun icadıyla, jartiyere gerek kalmadan külotsuz çorap yaygınlaştı. Baldırlarda çorabın bittiği yerde silikonlu ve dantelli bölüm, çorabın bacakta sabitlenip, sarkmamasını sağlıyor.

Jartiyerli çoraba benzeyen külotlu çorap: Yine estetik nedenlerle son yıllarda külotlu çorapların da bel ve baldır bölümü dantellerle süsleniyor.

Korseli çorap: Karın ve basen bölgesini toplayarak vücuda ince bir görünüm kazandırıyor.

Masaj yapan çorap: Yorgunluk giderici bu çorap türünde (Penti'nin ürünü Re-Life ya da Müjde Lüks Relax gibi) baldırdan bileğe ortalama basınç alçak tutuluyor. Giyene rahatlık sağlıyor, hareketle birlikte hafif bir masaj etkisi yaratıyor. Ayrıca ayak tabanına masaj yapan çoraplar da var.

Parmaklı çorap: Yeni ithal edilen bu çorabı, Okan Bayülgen Zaga programında tanıttı diyebiliriz. Bayülgen'e de çorabını İstiklal Caddesi'nde 4 şubesi bulunan Şirin İç Giyim göndermiş. Parmaklı çoraplar Hollanda'dan geliyor. Parmaklar birbirine değmediğinden ayak mantarını önlüyor. Pamuklu çorapların her rengi mevcut. Uniseks ve tek beden olarak satılıyor. 36-42 numara arası esneyebiliyor. Daha çok 18-25 yaş arası gençlerin espri olsun diye satın aldığı çoraplar 5 milyon 500 lira.

Çoraplı bir ayak daha göz alıcıdır
Gökhan Akçura'nın Ivır Zıvır Tarihi adlı kitabında, Türkiye'de çorabın tarihi yazılı. 1941'de Ev-İş Dergisi'nde Düriye Gündoğdu adlı bir yazar, bu aksesuarın önemini şöyle anlatıyor: Çorapsız gezmenin tamamiyle aleyhinde bulunacağım. Çoraplı bir ayak muhakkak ki hem daha zarif hem de göz alıcıdır. Yazar Cevat Ulunay'ın fikrine göre de çoraplar sayesinde bacak, kadında artık yürümeye mahsus bir uzuv olmaktan çıkmış, bir güzellik sermayesi haline gelmiştir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 9256
favori
like
share
KaRaKıZ Tarih: 23.09.2009 15:36
teşekkürler
oymakbeyi_17 Tarih: 20.09.2009 20:53
sağolun
itsbach Tarih: 03.01.2009 12:41
BAYANDA ÇOK GÜZEL GÖZÜKÜYOR...
uzman99 Tarih: 30.08.2008 10:39
ben çoraplı bacaklardan çok hoşlanırım inanınki bana göre bir kadında en güzel aksesuar çorap
halihal Tarih: 03.06.2008 19:13
SÜPER
demet20 Tarih: 10.05.2008 08:22
tşkler
SU-PERISI Tarih: 27.04.2008 16:18
bende sizin gibi kafadan albay olmak istiyorummmmmmmm.

Arkadaşım kimse kafadan albay olmuyor,albay olmak istiyorsanız board kurallarına uygun şekilde hareket edit paylaşımda bulunmanız gerekir.
radar90 Tarih: 27.04.2008 15:49
evet gerçektne çok hoş çorap bunlar

birde görseydim şu olmayan çorapları

bende sizin gibi kafadan albay olmak istiyorummmmmmmm.
kuber Tarih: 07.04.2008 10:10
paylaşım için teşekkürler.