Yozgat Başıbüyüklü Köyü - Başıbüyüklü Köyü Hakkında - Başıbüyüklü Köyü Tanıtımı - Başıbüyüklü Köyü Resimleri


Başıbüyüklü, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adı yillar önce köye gelen değerli bir insan tarafından konulur. Köye geldiğinde yanında olan tepenin büyüklüğünden burasi başibüyüklü olsun der.

Kültür

Köyün gelenek, köyün yemekleri; bulama çorbasi, cacik, sulu börek, tatlilar, kuru fasülye-nohut. Köyümüz İç Anadolu kültürü ile doludur. Özellikle bayramları coşku ile kutlanir ve bayram namazlarından sonra Camii önündeki bayramlaşma geleneği görülmeye değerdir. Futbola düşkündür köy takımı bir zamanlar fırtına diye ün yapmıştır. Basibüyüklü köyü ugur özcelik aliihsan bal yusuf bicer gibi oyuncularla anılmıştır. Köy FENERBAHÇE ağırlıklıdır.

Coğrafya

Yozgat merkezine 11 km. uzaklıktadır. E23 Devlet karayolu köyün 300 m. doğusundadır. Yozgat, Yerköy, Şefaatli ulaşımı yakındır. Köyümümüz engebeli arazi yapisina sahiptir ve küçük tepeler vardir. köyün havasi ve suyu cok güzeldir. Köy kücük bir kasabayi andirir ve evleri doğallık kokar. RAKIM 1060-1080-1100 m.

İklim

Köyün iklimi, [[Karasal iklim hüküm sürer. köy dört mevsimi bir arada yasar yazlari sicak kislari soguk gecer.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 400
2000 327
1997 333

align- 2009

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Başıbüyüklü köyü sebze ve meyve ürünlerinnde Yozgat bölgesinin en iyisi olmuştur. Sebzesi ile ün yapmistir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde içme suyu ve kanalizasyon altyapısı mevcuttur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi


[COLOR="yellow"]Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 994
favori
like
share