Bilimadamları, günlük hayatta saç tararken, diş fırçalarken, kahve karıştırırken ya da diğer basit işleri yaparken bile hafızanın güçlendirilebileceği açıklamasında bulundu.

Hayat aynı rutininde devam ediyor ve sıkılıyorsanız, yaşamı farklılaştırmanız ve beyninizi alışkanlıklarını bırakmaya zorlamanız gerekiyor. Bu size hem zihinsel zindelik hem de rahatlamayla birlikte mutluluk getirecek. Okuduğunuzda basit gibi gelen, ancak uyguladığınızda ne kadar katı alışkanlıklara sahip olduğunuzu görmenizi sağlayacak önerileri mutlaka uygulayın. Bilimadamları tarafından hafızayı güçlendirmek için önerilen egzersizler şöyle:

"Vücudunuzu yeni davranışlara alıştırın. Saçınızı tararken, dişlerinizi fırçalarken, kahvenizi karıştırırken ya da diğer günlük basit işleri yaparken, sürekli kullandığınız elinizi değil diğer elinizi kullanın. Gözlerinizi kapatın ve odada yolunuzu duygularınızla bulmaya çalışın. Bilinçli olarak sesleri dinlemeye ve kokuları almaya çalışın.

Bazen yerden bir şey almanız gerektiğinde, ayaklarınızı kullanın mesela kapıyı ayağınızla kapatmak gibi. Kitap okumayı seviyorsanız, bir sayfayı baş aşağı okuyun.

Birisini eleştirmek yerine övgü dolu sözler bulun ve söyleyin. Yargılayıcılığınızı askıya aldığınızda, o kişi sandığınızdan daha iyi insan olmaya başlayacak. Buzdolabınızın içine dikkatlice bakın. Daha sonra kapağını kapatın. İçindekileri teker teker sıralamaya çalışın. Eviniz için de aynı şeyi yapabilirsiniz, pencerenin önündekileri ya da duvardaki resmin ayrıntılarını inceleyebilirsiniz. Her gün 5 dakika, kendinizi bir başka insanın yerine koyun ve olaylarını onun bakış açısından anlamaya ve hissetmeye çalışın. Bir aktörmüş gibi yapın, rol gereği yani ve kişi gibi davranın. Ne hissederse hissedin. Her zaman üzüntü ya da şüpheye yakalanıyorsanız ve kendinizi başkalarından daha aşağı görüyorsanız, bunun yerine en çok istediğiniz şeyi ayrıntılı olarak tasarlayın ve elde ettiğinizdeki yaşamınızı düşünün. Negatif düşünceleriniz olduğunda pozitife çevirmek için gün boyunca bunu uygulayın. Her günün sonunda o ana kadar ne yaptığınızı 60 dakikada gözden geçirin. Bu gününüzü daha önemli hale getirmek için iyi bir pratik ve yardımcı yoldur. Günün sonunda, o ana kadar olan tüm aktivitelerini zihinsel olarak gözden geçirin. Hafızanız gününüz hakkındaki boşlukları, anları kasıtsız olarak açığa vuracaktır. Siz de bunları daha iyi değerlendireceksiniz. Esnek olmak ve kolayca uyum sağlamak için hayatınızı değiştirin, hergün farklı bir şeyler yapın. Farklı bir mağazadan alışveriş yapın ya da rutin ev-iş yaşamından çıkın."

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 817
favori
like
share
BaL Böcüğü Tarih: 11.03.2006 21:41
payLasImIn icin tskLer canim...

deniyeLim ßakaLIm... :78:
corleoni Tarih: 09.03.2006 12:04
paylaşım için sağol
ozturk Tarih: 06.03.2006 09:53
teşekkür paylaşıma...
refik Tarih: 06.03.2006 08:34
paylaşım için teşekkürler
DİDEM Tarih: 04.03.2006 17:50
teşekkürler.
bluwawe Tarih: 04.03.2006 16:27
İLGİNÇ :20:
missx Tarih: 03.03.2006 21:53
denicem bunların hepsini sağol
SU-PERISI Tarih: 03.03.2006 21:45
paylaşımların için teşekkürler ellerine sağlık
CADIKIZ Tarih: 03.03.2006 12:47
Tesekkurler