Merkezi ABDnin Rochester kentinde bulunan NaturalNano adlı bir şirket, cep telefonu sinyallerini istendiğinde geçiren, istendiğinde ise bloke eden bir boya geliştirdi. Cep telefonu şirketlerinin yeni geliştirilen boyaya adeta isyan ettiği bildirildi

Nanoteknoloji kullanılarak üretilen bu boya sayesinde, örneğin bir konser sırasında cep telefonları bloke olacak, ancak konsere ara verildiğinde, salonun duvarlarındaki bu boyanın, sinyalleri geçirmesine izin de verilebilecek.

Mikroskobik nanotüpler içine bakır parçacıkları yerleştirilerek imal edilen boya, koruma kalkanı dışında kalan cep telefonu sinyallerini toplayıp, radyo sinyallerini filtre eden bir cihazla birlikte kullanılıyor. Böylece, bazı sinyallerin kalkandan içeri sızmasına imkan tanınırken, bazıları da bloke edilebiliyor.

Cep telefonu şirketleri isyan etti

Chicago Tribune gazetesinde yayımlanan haberde, cep telefonu şirketlerinin yeni geliştirilen boyaya adeta isyan ettiği belirtildi. Cep telefonu sektörünün önde gelen derneklerinden Kablosuz İletişim Birliğinin sözcüsü Joe Farren, "Sinyalleri bloke etmeye yönelik her türlü teknolojiye karşıyız. Ya bir bebek bakıcısı, çocuğun ebeveynlerini aramaya çalışsa; ya da acil ameliyat için bir beyin cerrahına ulaşılmak istense ne olacak? Bu çağrıların yerine ulaşması gerekir" diyerek şikayetlerini dile getirdi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 407
favori
like
share
corleoni Tarih: 09.03.2006 16:51
paylaşım içimn sağol
by_ufuk Tarih: 06.03.2006 20:23
paylaşımın için sağol
bluwawe Tarih: 04.03.2006 22:15
PAYLAŞIM İÇİN SAOL
sonersnr Tarih: 04.03.2006 20:02
teşekkürler paylaşım için