Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Osman Bölükbaşı, "Tüm ilaçların birer zehir olduğu, onları zehirden ayıranın miktar olduğu unutulmamalı" dedi.
Osman Bölükbaşı yaptığı açıklamada, Türkiye'de son 20 yılda ağrı kesici kullanımının arttığını, bunun reçetesiz ilaç
satışının yaygın olmasından kaynaklandığını söyledi.
Yüksek dozda alınan ilaçların hayati tehlikeye bile yol açtığına dikkati çeken Bölükbaşı, şöyle konuştu:
"Aslında tüm ilaçların birer zehir olduğu, onları zehirden ayıranın miktar olduğu unutulmamalıdır. Günlük hayatta sürekli baş ağrısı çeken ve dikkat gerektiren bir işte çalışan kişi bu gerçeği kolaylıkla unutabilir. İşini yapabilmek için ilacını alır ve belki de üzerine bir kahve ya da çay içer. Kendisini günün belli bir saatinde iyi hisseder. Ağrısı azalmıştır, kahvedeki kafein ağrının azalmasında etkili olmuş, ayrıca kişinin dikkatini de artırmıştır. Ancak ağrı pusudadır ve ilacın etkisi geçince yeniden kendini gösterecektir. Kişi yine ilaç alma ve böylelikle kendini iyi hissetme yoluna girerse artık ağrı kesici bağımlılığı için muhtemel bir adaydır." Kronik ağrı yakınması olan kişilerin uygun tedaviye başlamadıklarında sürekli ağrı kesici kullanma yoluna gidebileceklerini anlatan Bölükbaşı, şunları kaydetti:
"İki yıldan fazla süreyle ayda ortalama 20 ve üzerinde ağrı kesici hap tüketen bir kişinin, ağrı kesici bağımlısı haline geldiğini söyleyebiliriz. Ağrı kesici kullanımında en büyük zararı mide, 12 parmak bağırsağı ve böbrekler çeker. Mide ve böbrek dokuları hasarı sonunda ölümcül kanama ya da böbrek yetmezliklerine kadar gidebilir.
Ayrıca daha da sinsi bir tehlike, kişinin farkında olmadan bir ağrı kesici bağımlısı olmasıdır.
Uzun süre uygun tedavi yapılmayan migren ya da gerilim tipi baş ağrılarında, kişi kolaylıkla ağrı kesici müptelasına dönüşebilir.
Bunda bazen doktorların da kusuru vardır." Bölükbaşı, teşhis konulmadan ağrı kesici reçetesi yazılmasının kişinin uyku düzeni ve cinsel yaşamını da etkileyebileceğini sözlerine ekledi.

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 446
favori
like
share
refik Tarih: 06.03.2006 08:10
paylaşımların için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 04.03.2006 16:21
kesinlikle ilaçlar konusunda hekim tavsiyesi olmadan kullanmamalıyız. paylasımların için teşekkürler
casper Tarih: 04.03.2006 12:06
aaa bilmiyordum sağol missx cim öğrendim.Ne kadar ilginç dikkat etmezsek öldürüyor,şartına uygun içersek de hayatımızı güzelleitiriyor
missx Tarih: 04.03.2006 10:24
ilaçlar konusunda çok dikkatli olmalıyız mesela; bir ağrı kesici hapı ağzımıza alıp yutmadan bir müddet bekletildiğinde anında beyin kanamasına yol açtığını biliyormuydunuz..
CADIKIZ Tarih: 04.03.2006 09:24
Paylasimin icin tesekkurler
doktoruydu Tarih: 04.03.2006 06:40
değerli bilgiler için teşekkürler