Vücudumuzda yaşantımız boyunca hiç durmadan çalışan bir kasımız vardır. Yani tek bir kastan oluşan kalbimiz. Kalbimiz nefes ile alınan oksijeni akciğerlerimizde alan kanı vücudumuzun her noktasına pompalar. Bir dakikalık sürede ciğerlerin aldığı hava ile kalbin pompaladığı kan aynı hacimde, yaklaşık 6 litredir. Gerilim halinde ciğerlerin alıp verdiği hava, kalbin kan kapasitesini aşar. Peki nasıl oluyor da bu kan insandan insana farklı oluyor ve hatta birbirleri ile hiç uyuşmuyor?

İnsanların kan grupları doğmalarından önce genetik olarak saptanmıştır. Kanımızda yabancı maddeleri, mikroplan tespit edip bunlarla savaşan hücrelerimiz, yani kırmızı kan hücreleri, bir diğer deyişle alyuvarlar vardır. Bu alyuvarlar sadece 120 gün yaşarlar. Bu nedenle vücudumuzda devamlı alyuvar üretilir. Ortalama bir yaşam süresi boyunca, insan vücudunda yarım tondan fazla alyuvar üretilir. Bu alyuvarların yüzeylerinde 'antigen' denilen proteinler ve lipidler vardır.

İşte bu antigenlerin varlığı veya yokluğu kan gruplarını tayin eder. Aslında bilinen 300 kan grubu vardır ama ABO adı verilen en yaygın gruplama sistemi, ebeveynlerden miras alınan A ve B adı verilen iki antigenin varlığı veya yokluğu üzerine kurulmuştur. Bu sistemi ilk olarak 1902 yılında Avusturya kökenli ABD'li bilimci Kari Landsteiner ortaya çıkarmıştır.

Bu gruplamada kanlar A, B, AB ve O (sıfır) olmak üzere dörde ayrılırlar. İnsanın dışındaki hayvanların da farklı kan grupları vardır. Örneğin, domuzlarda 16, ineklerde 12, köpeklerde 7, kedilerde ise 2 farklı kan gurubu tespit edilmiştir. Bu gruplamada bazıları birbirleri ile uyumlu olabilir ve diğer gruptan kan alabilir veya verebilir. Uyumsuz gruplarda ise karşı tarafın savunmacı antigenleri gelenleri dost bilmeyip savaş açarak kanda pıhtılaşmaya, böbrek rahatsızlıklarına hatta ölüme sebep olabilirler. Şimdi kim kimden kan alabilir, kim kime kan verebilir ona bakalım.

Kan grubu Kanın alınabileceği grup Kanın verilebileceği grup AA,OA,AB,BB,OB,AB,AB,A,B,AB,O,AB,OO,A,B,AB,O Görüldüğü gibi AB grubu herkesten kan alabilmekte, O grubu ise herkese kan verebilmektedir. Savaş gibi kan ihtiyacının yoğun, test zamanının az olduğu zamanlarda, kan bankasında mümkün olduğu kadar çok sıfır grubu kan depolanır

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 497
favori
like
share
DİDEM Tarih: 05.03.2006 15:09
bilmediğim çok kan grubu varmış, teşekkürler arkadaşım.
ECE_06 Tarih: 05.03.2006 14:02
Günlük yaşantımız hep gerekli olan ama yeterli bilgiye sahip olmadığımız çok önemli bir konuya değinmişsiniz gerçekten yererlı oldu teşekkürler
casper Tarih: 05.03.2006 10:33
Yaa missxcim gerçekten çok güzel bir konu açmışsın.Bu bilgilerin pekçoğunu ilk kez duyuyorum.
En ilgincide bilinen 300 çeşit kan grubu olması.
Bilgilendirdiğin için sana çok teşekkür ederim canım
SU-PERISI Tarih: 04.03.2006 23:22
teşekkürler ellerine sağlık missxcim
doktoruydu Tarih: 04.03.2006 22:51
eline sağlık
dream_catcher Tarih: 04.03.2006 22:34
tesekkurler arkadasım
bluwawe Tarih: 04.03.2006 22:10
PAYLAŞIM İÇİN SAOL