Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şah Topçuoğlu, varisin sadece fiziksel değil psikolojik sorunlara da neden olduğunu söyledi.
ADANA - Prof. Dr. Şah Topçuoğlu, Toplardamarların anormal genişlemesi sonucu kesecik oluşumu olarak tanımlanan varisin, hormonal dengeye bağlı olarak kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görüldüğünü, kalça ve bacaklarda neden olduğu portakal kabuğu görüntüsü nedeniyle ruh sağlığını da olumsuz etkilediğini belirtti.
Türk kadınlarında varis sorununa sıklıkla rastlandığını ifade eden Prof. Dr. Topçuoğlu, şunları kaydetti:
Varisli hastalarda ağrı, kramp, dolgunluk hissi yanında estetik dışı bir görünüm de oluşur. Bu nedenle hasta öykülerinde, varisin verdiği biyolojik rahatsızlıktan çok psikolojik sorunlar anlatılıyor. Bu da psikolojik etkinin boyutunun yoğun yaşandığını gösteriyor. Hastalık, kişinin yaşam tarzıyla da yakından ilgilidir. Hangi yaş grubunda olursa olsun tene basınç uygulayan dar giysiler ve çoraplarlaiç çamaşırları, kadınlar tarafından tercih ediliyor. Oysa, bu tür giysiler varis oluşumunu etkileyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra uzun süre hareketsiz oturma, sıcak ortamda bulunma, bacak bacak üstüne atma, fazla kilo ve aşırı güneş ışınına maruz kalma da varise yol açıyor

Hastalıktan korunmak için uzun süreli oturma pozisyonunda olanların, 35-45 dakikada kalkıp hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Topçuoğlu, Uzun otomobil yolculuklarında bu sürelerde mola verilip yürünmelidir. Ayaklar dinlendirilirken kalp seviyesinin yukarısında tutulmalıdır. Böylelikle damarlardaki basınç yükü azaltmışolur. Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapılmalı, kilo almamaya özen gösterilmelidir dedi.

Ağır seyreden vakalarda tedaviye gidilmemesinin ciddi sağlık sorunları oluşturabileceğine dikkati çeken Prof. Dr. Topçuoğlu, şöyle devam etti:
Deforme toplardamar görüntüsü yanında, ciltte renk değişiklikleri ve daha sonra da iyileşmesi zor olan varis ülseri dediğimiz yaraların oluşumu kolaylaşır. Önemli bir konu da ayaklarındamantar olanlarda çok ciddi enfeksiyonların görülebilmesidir. Bu tip hastalarda dolaşım yeterince sağlanamadığı için enfeksiyona duyarlılıkartmıştır. Ayrıca, varislerin tedavi edilmemesi yırtılma ve kanama, toplardamar iltihabı, toplardamarda pıhtı ve bacak ülserlerine yol açabilir.

Prof. Dr. Topçuoğlu, günümüzde gelişen tıp imkanları sayesinde tüm varis türlerinin tedavisinin mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 468
favori
like
share
DİDEM Tarih: 05.03.2006 15:00
umarım hiç sağlığımız bozulmaz, teşekkürler.
ECE_06 Tarih: 05.03.2006 14:13
Allah tedavisi olmayan ölümcül dert vermesin bütün bunlara çare bulunur teşekkürler güzel bilgileriniz için
casper Tarih: 05.03.2006 10:21
maalesef ,fiziksel görüntüyü bozan bütün hastalıklar psikolojiyi çok bozuyor. :79:
Dileğim Yüce Allahım kimseye böyle dertler vermesin
doktoruydu Tarih: 05.03.2006 06:23
eline sağlık