Aldığımız parfümleri açtıktan sonra iyi koşullarda saklarsak, kokuları 6 ay ile bir yıl arasında dayanır. Peki, kokuyu cildimizde uzun süre nasıl tutabiliriz?

Gün ışığı ve hava ile temas, parfümleri bozan oksidasyonu sağlayan faktörlerin başında gelir. Bu nedenlerden dolayı, parfüm şişesinin kapağı, kullandıktan sonra sıkı bir şekilde kapatılmalı ve parfümün gün ışığından korunması için tercihan kutusunda saklanmalıdır.

Parfümlerin buzdolabında saklanması parfümünün dengesini bozar ve kokusunda değişmelere neden olur. Parfüm ve eau de parfume'lerin buzdolabında saklanmamaları gereklidir. Eğer soğutulmuş ve tazeleyici bir ürün kullanmak istiyorsanız aftershave veya cologne formları almalısınız. Bu ürünler buzdolabında da saklanabilirler.

Bir parfümün cilde tatbik edilmesinden sonra kokunun kalıcılığı ortalama 3 saat kadardır. Yıkandıktan sonra, cilde nemlendirici yağlar sürülmüş ve daha sonra parfüm tatbik edilmişse süre uzar. Deniz seviyesinden yükseklere çıktıkça parfümün etkisini kaybetmesi hızlanır. Daha sıcak havalarda ve nemin yüksek olduğu durumlarda kalıcılık artar.

Parfümün saça ve saç diplerine uygulanması da yanlıştır. Saçın ve saç diplerinin yağlı ortamı, parfümün yapısını değiştirebilir ve kokuyu bozabilir. Ayrıca parfümünüzdeki alkol, saçlı derinizin kurumasına neden olabilir.

Parfümünüzün kalıcılığını ve etkinliğini arttırmak istiyorsanız, parfümünüzü nabız hissettiğiniz deri noktalarına, boyun, kulak arkası, bilekler, dirsek içi bölgelerine tatbik etmelisiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 401
favori
like
share
FadiK Tarih: 11.03.2006 10:59
bende cok dikkkat ederim parfümlerime cok önemlidir benim icin :78:
DİDEM Tarih: 06.03.2006 22:21
bazılarıda buzdolabına koyuyormuş , ozaman parfümünüz bozulur.
SU-PERISI Tarih: 06.03.2006 10:43
parfüm uzun süre durunca kokusu bozuluyor.Bende küçük şişede olanları tercih ediyorum
eBRuLy Tarih: 05.03.2006 16:35
parfümler bir süre sonra iyi kokmuyor...

tesekkürler bilgilerin icin casper
missx Tarih: 05.03.2006 16:34
şu durumda demekki ben doğru kullanıyormuşum
sağol caspercım