Kan vermenin genç kan üretimine yardımcı olduğu, kan veren kişilerin savunma mekanizmasının güçlendiği, grip başta olmak üzere birçok hastalığa karşı daha dayanıklı hale geldiği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kan Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mahmut Baykan, yaptığı açıklamada, kan vermenin, toplumsal, insani bir görev olmasının yanında, kişinin sağlığı için de yararlı olduğunu belirtti.

Kan bağışının, toplumda henüz yeterince duyarlılık gösterilen bir konu olmadığını belirten Prof. Dr. Baykan, kan vermenin kişiye sağlıklı yaşam için sağlayacağı avantajların bilinmesinin, bağış oranını artırarak zor durumda olan kişilerin hayatını kurtaracağını ifade etti.

Kan vermenin vücudun adeta yenilenmesi anlamına geleceğinin unutulmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Baykan, "Kan vermek, içinde yeni ve genç hücrelerin bulunduğu kanın üretimi için fabrikayı çalıştırmak demektir" dedi.

Kan bağışı yapılmasının ardından, eksilen kanın tamamlanması için vücutta kan üreten kemik iliği, karaciğer gibi organların faaliyete geçtiğini vurgulayan Prof. Dr. Baykan, şunları kaydetti:

"Kan vermek adeta, bir askeri birliğin, savaş durumuna geçmeden önce tüm kuvvetleri içtimaya çağırması gibidir. Bu aynı zamanda, dışarıdan girecek virüslere karşı, vücudun savunma mekanizmasını kendiliğinden güçlendirmesi, zırhlanması anlamına gelir. Üretilen taze kan içinde bulunan genç kan hücreleri, vücuda giren, grip başta olmak üzere enfeksiyon mikroplarını kolaylıkla yok eder. Çünkü yeni kan içindeki kan hücreleri donanımlı bir asker gibi savaşır. Zamanla eskiyen, mücadele gücünü yitirmiş eski kan, taze kanla karıştığı için vücudun genel kan yapısında önemli bir gençleşme gözlenir." Prof. Dr. Baykan, belli aralıklarla kan veren kişilerin hem kendilerine hem de içinde yaşadıkları topluma önemli katkı sağlayacağını belirterek, şöyle dedi:

"Bazı istisnalar dışında, hemen herkes kan verebilir. Kan vermenin çekinilecek veya ayıplanacak da bir yanı yoktur. Kan veremeyenlerin başında ise Hepatit C hastalığı ya da büyük ameliyat geçirenler geliyor. Bu gibi kan vermeyi engelleyici durumlar, kan verme aşamasında sağlık görevlileriyle konuşulacak konudur."

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 863
favori
like
share
corleoni Tarih: 09.03.2006 12:02
paylaşım için sağol kardes
refik Tarih: 07.03.2006 16:21
teşekkürler değerli bilgilerin için 2 sened bir sefer ben kan veriyorum zayıf olmama rağmen
DİDEM Tarih: 07.03.2006 12:24
eline saglık teşekkürler
doktoruydu Tarih: 06.03.2006 21:59
Teşekkür ederim.


ECE_06 Tarih: 06.03.2006 18:24
Bencede kan bağışı son derece yararlı aslında bunu en az iki yılda bir yapmamız gerekiyor ama maaalesf yapamıyoruz
casper Tarih: 06.03.2006 17:54
kan verildiğinde vücut kendini yeniliyor aslında bireyler birbirlerine sağlık konusunda hep yardımcı olmalı
SU-PERISI Tarih: 06.03.2006 17:09
ne yazıkki kan bagışı konusunda çok duyarlı bir toplum deyiliz.kan verildigi taktirde vücuda çok faydaları var. paylaşım için teşekkürler arkadaşım
selene Tarih: 06.03.2006 15:43
evet kan bağış konusunda duyarlı olmalıyız
unutmamalıyızki bir gün bizim içinde aranabilir
teşekkürler kurtjara
bluwawe Tarih: 06.03.2006 15:38
BİLGİLER İÇİN SAOL BU ZAMANA KADAR KAN VEREN KİŞİNİN SAVUNMASIZ KALDIĞINI DÜŞÜNÜRDÜM