Uzmanlar, karın ağrısı şikayetinin altında farklı sebepler olabileceğine dikkat çekerek, bilinçsiz bir şekilde ilaç alınmamasını öneriyor. Yemek sırasında gelişen hafif şiddetteki karın ağrılarında ise hafif buzlu su içilmesi, tost yenmesi, elma suyu içilmesi veya muz yenmesi öneriliyor.
Karın ağrısının toplumda en çok görülen şikayetlerden birisi olduğunu, yaşamı boyunca hemen herkesin karın ağrısıyla karşılaştığını anlatan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, "Karın ağrısının birçok nedeni var. Fazla gıda alımı, uygunsuz beslenme ve basit enfeksiyonlar, karın ağrısı sebeplerinin başında geliyor. Aniden yani 6 saat içinde başlayan karın ağrısı ile karakterize karın hastalığı 'akut karın' olarak anılmaktadır. Ağrıyı takiben 6 ile 12 saat içinde bulantı ve kusma olması, genellikle mide-bağırsak sisteminde bir tıkanıklığın göstergesidir. Bağırsakta iltihabi bir rahatsızlık varsa kendisini iştahsızlık, bulantı ve kusma gibi belirtilerle gösterir. Ani başlayan karın ağrısı olan her hasta detaylı bir şekilde ele alınmalıdır. Bir haftayı aşan bir süredir karın ağrısı olan hastada 'akut karın' tablosu düşünülmez, ancak bu durum bir hekim tarafından araştırılmalıdır" dedi.
Prof. Dr. Taviloğlu, karnın değişik bölgelerindeki ağrıların, o bölgeye has organların hastalıklarının belirtisi olabileceğini kaydederek şunları söyledi:
"Mide ve bağırsak bozuklukları, böbrek taşları, kadın ve erkek üreme organlarının hastalıkları, şeker hastalığı, böbrek üstü bezi hastalıkları, kadınlarda adet sancıları, bazı kan hastalıkları, kurşun ve morfin gibi maddelerin zehirlenmeleri ve zona gibi hastalıklar nedeniyle karın ağrısı oluşabiliyor. Sadece karın boşluğundaki organlar değil; akciğer iltihapları, kalp krizleri ve kaburga kırıkları karın ağrısına sebep olabiliyor."
Prof. Dr. Taviloğlu, karnın farklı bölümlerinde hissedilen ağrıların farklı sebeplerden kaynaklanabileceğinin altını çizerek, "Karın sağ üst bölümünde olan ağrılardan; karaciğer, safra kesesi ve yollarının hastalıkları ve ülser sorunları sorumlu olabilir. Karın sol üst bölümünde olan ağrılarının sebebi; dalak, pankreas, ve karın şah damarının (aorta) hastalıkları olabilir. Göbeğin üst bölümünde olan ağrılarda yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının, gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıkları akla gelmelidir. Karın sol alt bölümünde olan ağrılarda; kalın barsak iltihapları, yumurtalık sorunları, karın şah damarının hastalıkları, idrar sorunları, dış gebelik sorunu ve apandisit problemi olabilir. Karın sağ alt bölümünde olan ağrılarda ise apandisit, idrar sorunları, dış gebelik sorunu, yumurtalık sorunları, fıtık boğulması, safra kesesi ve yolları sorunları düşünülmelidir" şeklinde konuştu.
Karın ağrısı şikayetinin altında farklı sebepler olabileceği için bilinçsiz bir şekilde ilaç almamak gerekiyor. Ancak yemek sonrasında gelişen, hafif şiddetteki karın ağrılarında hafif buzlu su içilmesi, tost yenmesi, elma suyu içilmesi veya muz yenmesi öneriliyor. Prof. Dr. Taviloğlu, "Mide asidinin sıkıntıya sebep olduğu biliniyorsa, asit giderici ilaçlar alınabilir. Karın ağrısının nedeni kesin olarak bilinmiyorsa ve daha önceden bir hekim tarafından tanısı konulmamışsa, ağrı kesici ilaç almamakta yarar vardır" dedi.
Karın ağrısı sorunu olan kişilerin bazı hallerde kesinlikle doktora başvurması gerekiyor. Prof. Dr. Taviloğlu, bu durumları şöyle sıralıyor:
"Şiddetli, tekrarlayıcı, artan ve devamlı karakterde ağrılar, ağrı ile nefesin kesilmesi, baygınlık hissi, kanama, kusma ve yüksek ateş olması, karın ağrısının göğse, boyuna ve omuza yayılması, dışkıda kan görülmesi, karında gerginlik ve şişme olması."


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 11413
favori
like
share
corleoni Tarih: 09.03.2006 11:39
paylaşım için sağol
bluwawe Tarih: 08.03.2006 17:10
Bilgiler için saol
refik Tarih: 08.03.2006 16:49
değerli bilgilerin için teşekkürler elma,muz suyu ve tost ilk kez duyuyorum
DİDEM Tarih: 07.03.2006 12:20
faydalı bilgilerin için teşekkürler
doktoruydu Tarih: 06.03.2006 21:55
Teşekkür ederim.


dream_catcher Tarih: 06.03.2006 18:43
verdıgın bılgıler ıcın tesekkur ederım

casper Tarih: 06.03.2006 17:49
Paylaşımın için teşekkürler ablacım