Popüler kültürün egemenliği, beraberinde yeni hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bunlardan en tehlikesi de gençler arasında hızla yayılan vücut inceleme takıntısı. İlk kez 20 yıl önce tespit edilen bu rahatsızlık yüzünden sadece İngilterede 600 bin genç intiharın eşiğinde yaşıyor. Bu rahatsızlığa yakmalanan kişiler kendilerini ayna karşısında objektif olarak değenlendiremiyor.

TEDAVİ OLMAK TEK ÇÖZÜM

Vücutlarındaki herhangi bir bölgeyi çirkin olarak değerlendiriyorlar ve kendilerini kendilerini çirkin ilan ediyorlar. Bu kişilerden biri de İngiltere 2004 güzeli Racheal Baughan. Baughan, Eskiden aynaya bakmaya bile tahammül edemiyordum. Çirkin olduğumu düşündüğüm için günler boyu odama kapanıyordum. Tek düşüncem estetik ameliyat olmaktı. Bu sayede sorunlarımdan kurtulacak, güzel bir vücuda ve surata sahip olacaktım. Çirkin olduğum düşüncesi her saniye aklımı kemiriyordu. Hatta, defalarca kollarımı jiletleyip intihara kalkıştım. Şimdi, psikolojik tedavi görüyorum. Yeni yeni bedenimle barışmaya başladım dedi.

DİZİLER KÖTÜ ETKİLİYOR

ABDde davranış bilimleri konusunda uzman olan Doktor Fügen Neziroğlu ise Estetik ameliyatlar takıntısı olan kişilere yardımcı olamıyor. Bilakis ameliyattan sonra vücutlarında yeni bir kusurlu bölge buluyorlar ve yine bıçak altına yatıyorlar. Önemli olan hastaların bakış açısını değiştirmek. Estetik ameliyatların çözüm olmadığını anlamaları gerekiyor. Sonra sorun çözülmeye başlıyor. Ayrıca, diziler ve reality şovlar durumu daha kötü hale getiriyor. Özellikle, Amerikan müzik televizyonu MTVde yayınlanan I Want a Famous Face (Bir Ünlünün Yüzünü İstiyorum) isimli reality şov ve estetik cerrahların hayatını anlatan Nip/Tuck adlı dizi bu örneklerin başında geliyor diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 467
favori
like
share
corleoni Tarih: 09.03.2006 11:33
sağol kardes eline sağlık
refik Tarih: 09.03.2006 07:54
insanlar kendileri ile barışık olmalı güzelleşmek uğruna sürekli ameliyat masasına yatmamalı
casper Tarih: 07.03.2006 13:07
Evet herkes kendini güzel hissetmek istityor
DİDEM Tarih: 07.03.2006 12:23
ne yazıkki genç nesilde çok var,teşekkürler
doktoruydu Tarih: 07.03.2006 06:53
bilgi için teşekkürler...........