Zencefil ve bal karışımının faydaları - zencefil ve balın faydaları nelerdir - zencefil ve balın yararları hakkında

Zencefil ve bal, soğuk algınlığının doğal ilacı


Kışın soğuk günlerinde sıkça yakalandığımız soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlıkları en iyi tedavi eden doğal ürünlerden biri zencefildir.

Binlerce yıldır Çin, Hindistan ve diğer Asya ülkelerinde, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu baharat, aynı zamanda soframızda güzel bir lezzet kaynağıdır. Zencefili hangi hastalıklarda, nasıl kullanabiliriz? Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda bir çay kaşığı toz zencefil bir tatlı kaşığı bal ile karıştırıp macun yapılarak yenildiği zaman insanın içini ısıtarak bronşlarını açar ve temizler. Balgamı söktürür, öksürüğü keser. Zencefil aynı zamanda doğal aspirindir; kanı sulandırır, damarları açar, pıhtılaşmayı önler. İyi bir zihin açıcıdır, hafızayı güçlendirir. Zencefil yeni projeler üretmek isteyen insanların ilacıdır, beyni canlandırır. İlaçların mide ve bağırsaklara yaptığı yan etkiyi yok eder. İyi bir bulantı ilacıdır. Ameliyatlardan sonraki anesteziden kaynaklanan bulantılar, deniz ve araba tutmasındaki bulantılarda etkilidir.

Zencefilin doğum sonrasında annenin emzirme döneminde, anne sütünü artırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Sindirim sistemini düzenler, hızlandırır, enerji verir. Zencefil, İngiltere de besin takviyesi olarak kabul edilmiştir. Kışın salepin üzerine tarçın yerine zencefil serperek içilmesi yorgunluğu alır, sinir sistemini düzeltir. Taze zencefil kökünden yapılan turşu sofralara güzel bir çeşni olmanın yanında sindirime faydalı bir takviye olur.

Zencefil, asırlar boyu iyi bir besin ve ilaç olarak güvenle kullanılmıştır. İnsanlar üzerinde yapılan deneylerde zencefilin hiçbir yan etkisine rastlanmamıştır. Zencefil aynı zamanda çok güçlü doğal bir romatizma ilacıdır. Bal ve toz zencefil karışımından hazırlanan macun, günde üç tatlı kaşığı yenildiğinde bel ve bacak ağrılarını, romatizmayı tedavi eder. Çinliler yüz yıllardır romatizmayı zencefil ile tedavi etmektedir. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz zencefil hakkında Alman bir uzman şöyle der: Bir kızım olsaydı adını mutlaka zencefil koyardım.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1142
favori
like
share
refik Tarih: 09.03.2006 09:48
teşekkürler ben grip oldugum zaman mutlaka içerim ve iyide oluyor
ECE_06 Tarih: 07.03.2006 22:21
Zencefilin yararlı olduğunu biliyordum ama bu kadar çok olduğunu bilmiyordum verdiğiniz bilgiler için teşekkürler arkadaşım
bluwawe Tarih: 07.03.2006 22:07
saol
SU-PERISI Tarih: 07.03.2006 21:22
soguk algınlıgında zencefil,tarçın,ihlamur, karanfil cayı yapıp balve limon suyu ilave edip içiyorum,çok faydasını görüyorum
missx Tarih: 07.03.2006 16:05
ben öksürükte mutlaka zencefilli bal içerim çocuklarımada içiririm..
çok faydasını gördüm şimdiye kadar
doktoruydu Tarih: 07.03.2006 15:35
eline sağlık..
DİDEM Tarih: 07.03.2006 13:08
evet özelliklede gribe harika iyi geliyor, teşekkürler.
corleoni Tarih: 07.03.2006 12:12
paylaşım için teşekkürler
dream_catcher Tarih: 07.03.2006 11:12
bence sıcak lımon lu ve aspırın lı bır cay cok ıyı gelıyor