kapitone hakkında - kapitone nasıl işlenir
Kapitone işi, iki kat kumaşın arasına pamuk, yün, kauçuk gibi kalın ve yumuşak bir dolgu gereci konduktan sonra bunların birbirine dikilmesiyle gerçekleştirilen bir el sanatıdır. Çok eski zamanlardan beri özellikle ısınmak için yapılan kapitone işi yelekler, ceketler, jüponlar, yorganlar, yatak örtüleri hünerli parmakların ve zengin bir tasarım gücünün ürünleridir. Ortaçağda askerler zırhlarının altına kapitone yelekler giyerdi. Eski Türk evlerinde soğuktan korunmak için kapitone perdeler kullanılırdı.
Kapitone işi hemen her türlü kumaşa uygulanabilir. Tek parçadan yapılabildiği gibi baklava, kare, altıgen gibi geometrik şekillerde kesilmiş kumaşların birbirine eklenmesiyle elde edilen yamalı kumaştan da yapılır.
Kapitone işine, öngörülen desene göre seçilmiş parçaların istenen biçimlerde kesilmesiyle başlanır. Parçalar düzgünce birbirine eklenerek dikildikten sonra, ütülenir. Tülbent, patiska ya da başka bir kumaştan uygun bir astar seçilir. Yüz ile astar arasına, dolgu işini görecek gereç yerleştirilir. Hepsi birbiri--ne teyellendikten sonra dikilerek, kabartılı bir görünüm kazandırılır.
Başlangıçta, kumaş yokluğunda, artık kumaş parçalarıyla yapılan, dolayısıyla yokluktan doğan kapitone işi, daha sonraları sanat-sal bir boyut kazandı. Dünyanın birçok yerinde ince bir zevk ve beceri ürünü kapitone işleri sergileri düzenlenmektedir.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 12702
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 23.10.2011 15:06
kapitone işi peçetelik

Malzemeleri;

İstenilen renk ve desende kapitone kumaş,
İstenilen desende kenar danteli,
Biye için uygun renkte saten kurdele,
4 adet birleştirme yeri için süs
Kesimde yardımcı olacak artı ( + ) şeklide şablon

Yapılışı;

Kapitone kumaşı düz tarafından ikiye katlıyoruz, daha önce hazırladığımız artı şeklinde bir şablon yardımıyla
kapitonelerimizi kesiyoruz ve iğnelerle tutturuyoruz. Kenar dantellerini önce dikiş makinesinde büzgü yapıyoruz
(her 2 - 2,5 cm.de 0,5 1 cm. katlanacak şekilde) ve bu dantelleri kapitone kumaşın uçlarına teyelliyoruz.
Kapitone ve dantelin birleşim yeri üzerine hem düzgün görünsün hem de albenili olsun diye saten kurdeleyi de teyelliyoruz.
Dikiş makinesinde bu dantel ve biyenin üzerinden makine çekiyoruz.
Son olarak da uçları ikişerli tutturup, tutturma yerlerine de kurdele süslerimizi dikiyoruz. Peçeteliğimiz hazır.