Adeziv sistem (bonding) nedir?

Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilavelerdir. Bu amaçla kullanılan malzemeler (mikrofil ajanlar), doğal dişin dış yüzeyine tutturularak şekil ve renk bozuklukları kolayca giderilebilir.

Bonding, günümüzde en çok ve en son uygulanan koruyucu dişhekimliği işlemlerinden biridir. Çoğu durumda, en az miktarda diş kaybı ile bu işlem gerçekleştirilir.

Bu sistem uygulanırken ağrı hissedilir mi?

Hayır! Pekçok durumda, dişi uyuşturmaya bile gerek duymadan bu işlem uygulanabilir.

Doğal görünür mü?

Evet! Kozmetik dişhekimliğinde yetkin bir dişhekimi tarafından yapıldığında doğal görünür.

Adeziv sistem uygulanan dişlerde zamanla renk değişimi olur mu?

Mikrofil ajanlar, en ileri tekniklerle elde edilmiş olup, hemen hemen diş yapısıyla aynı özellikler taşırlar ve ancak normal dişler kadar renk değiştirirler.Yüzey pürüzlülüğü, cilalama ile en aza indirildiğinde lekelenmeye karşı dayanıklılığı artar. Dış faktörlerin sebep olduğu (sigara, çay, kola, kahve vb.) olası lekelenmeler ise, rutin diş muayenelerinde giderilebilir.

Bu sistemin uygulandığı dişler özel bir bakım gerektiri mi?

Bu konuda bazı sınırlamalar mevcuttur. Çok sert nesneleri (buz, şeker gibi) ısırmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca tırnak yeme gibi olumsuz alışkanlıklardan uzak kalınmalıdır.

Bir adeziv sistemin ömrü ne kadar dır?

Bu süre, kullanılan malzemenin kalitesine ve dişhekiminin becerisine bağlıdır. Son teknoloji ile üretilen malzemelerin ömrü 5 ila 10 yıldır. Bonding (adeziv sistem) uygulanmış bir dişe, daha sonra yeniden bir bonding işlemi yapılabilir.

Bu işlem pahalı mıdır?

Genellikle diğer estetik işlemlere göre daha ekonomiktir. Ücreti belirleyen faktör, kullanılan malzeme ve seçilecek tedavi türüdür.

Tedavi süresi ne kadar dır?

Size, güzel ve kendinizden emin bir gülümseme armağan edecek olan bu işlem için pek çok kez bir seans (15 dak.  1 saat) yeterlidir. Uygulanacak seans sayısı, yapılacak işleme göre değişir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 479
favori
like
share
corleoni Tarih: 09.03.2006 11:20
paylaşım için sağol kardes
refik Tarih: 09.03.2006 09:14
düzgün ve bakımlı dişler tabiki güzel olur kim istemezki böyle dişlere sahip olmayı verdiğin bilgileri için teşekkürler kardeşim eline sağlık
bluwawe Tarih: 07.03.2006 22:00
teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 07.03.2006 21:49
faydalı bilgilerin için teşekkürler kardeşim
doktoruydu Tarih: 07.03.2006 21:15
eline sağlık.....
casper Tarih: 07.03.2006 20:34
Dişlerde biraz değişiklik yapmak güzel olur
DİDEM Tarih: 07.03.2006 19:07
düzgün vede beyaz dişler daima dikkatimi çekmiştir.
benim dişlerimde fena değil ama dahada güzel olmasını isterdim.