Çocukta gözlenen davranış sorunları, alışkanlık bozukluklarının ortaya çıkması, çevreyle ilişkilerde bozulma ve gelişmenin durması uzman desteği gerektiren durumlar olabilir. Sorunlu bir evliliği sürdürmek de çocuk üzerinde en az boşanma kadar olumsuz bir etki yapacaktır

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Konsültasyon-Liyazon Psikiyatrisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, boşanmanın çocuklar ve gençler üzerindeki etkilerine yönelik soruları yanıtladı.

Her çocuk boşanmaya mutlaka tepki verir mi?

Çocuklarda boşanma sonrası uyumsuzluk belirtileri çocuğun yaşına, anne ve babayla olan ilişkisine ve cinsiyetine göre farklılıklar gösterir. Çocukların boşanmaya verdikleri tepkilerde farklılık gözlense de ortak olarak hırçınlık, huysuzluk, huzursuzluk, tedirginlik, saldırganlık ve davranış bozuklukları sayılabilir.

Çocukta beş evreli tepki

Araştırmalara göre; boşanma sonrasında çocukların uyum sağlama periyodu ölümlere göre daha uzun olmaktadır. Bu süreç içinde çocuklar tıpkı yetişkinler gibi 5 evreden geçerler. Bu evreler; boşanmayı reddetme, bu sonucu oluşturan nedene öfkelenme, anne ve babayı bir araya getirmek için çaba harcama, depresyon ve kabullenmedir.

Çocuklarda boşanma haberi ne zaman kriz dönemi yaratır, ilk açıklandığı anda mı daha sonra mı? Çiftler nasıl davranmalı?

Kriz dönemi boşanmanın çocuğa ve çevreye açıklandığı dönemdir. Bu evrede şok, şaşkınlık ve korku yaşanır. Önemli stresörlerden biri hala gergin ve öfkeli olan eşlerin kavgalarıdır. Burada dikkat edilmesi gereken her iki ebeveyninde diğeri hakkında olumsuz bir tutum sergilemeden, çocuğun diğer eşle ilişkisinin sağlığını korumaya çalışması ve özellikle çocuğun ilişkide arabulucu, ortada kalan rolü oynamamasıdır. Boşanmanın kısa süre sonrası ayrılmayı takiben iki yıl olarak tanımlanır.

Şokun geçmesiyle gerçeklerle yüzleşilir. Boşanmanın uzun dönem sonrası takip eden üç senedir ve yaşam değişimlerinin yer aldığı evredir. Her evrenin kendine özgü stresörleri vardır. Bu durumda düşünülmesi gereken çocuğun duygusal ve sosyal olarak en az nasıl etkileneceği ve nasıl destekleneceğidir. Unutulmamalıdır ki, sorunlu bir evliliği sürdürmek de çocuk üzerinde en az boşanma kadar olumsuz bir etki yapacaktır.

Danışmanlık alınmalı

Boşanmadan çocukların etkilenmemesi için hangi durumda bir uzmana başvurmak gerekir?

Boşanma ani bir çıkıp gitmeyle başlasa bile başlangıçtan itibaren yapılabilecek şeyler vardır. Özellikle çiftlerin problemlerini sağlıklı çözemedikleri bu dönemde danışmanlık almalarında fayda vardır.

Çocuğu boşanmaya hazırlamak boşanma sonrasını da rahatlatır. Bundan sonraki süreçte aileler ihtiyaç hissettikleri herhangi bir dönemde danışmanlık alabilirler, erken dönem danışmanlık almak problem oluştuktan sonra çözmekten daha kolaydır. Çocukta gözlenen davranış sorunları, alışkanlık bozukluklarının ortaya çıkması, çevreyle ilişkilerde bozulma, gelişmenin durması da uzman desteği gerektiren durumlar olabilir. Boşanmış çiftlerin başkalarıyla evlenmesi, yeni aile düzeni, kardeş ilişkileri ve yeni doğan kardeşler danışmanlık gerektirebilecek diğer şartlardır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 641
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 09.03.2006 23:37
boşanmaya karar veren eşler, çoçukların etkilenmemesi için bir danışmandan yardım almalıdır.teşekkürler arkadaşım