Atardamar Nedir - Atardamar ve Toplardamar Farkları Nelerdir - Toplardamar Nedir
Atardamar Nedir?

Arter veya Atardamar, kanı kalpten vücudun diğer bölümlerine taşıyan müsküler (kaslı – kasıl) kan damarı / kan damarlarıdır.Ven yani toplardamarların zıddıdırlar, venler kanı kalbe doğru taşırlar. Atar damarların bir diğer özellikleri ise temiz kan taşımaları ve kan akışını hızlandırmasıdır. Sadece akciğer atardamarı kirli kan taşır. Atardamarlarda kanın akış yönü merkezden çevreye doğrudur. Çapları da merkezden çevreye doğru gittikçe küçülür. Çapı en büyük atardamar aort olup çapları küçüldükçe arter, daha da küçüldükçe arteriol, en uç noktaya kadar ulaşan arterlere ise kapiller adı verilir.
Toplardamar Nedir?

Venler veya toplardamarlar kanı kalbe taşıyan kan damarlarıdır. Venler dolaşım sisteminin bir bölümünü oluştururlar. Kanı kalpten vücudun diğer bölgelerine taşıyan kısacası venlerin tam zıttı görevi yapan kan damarlarına ise arter yani atardamar denir. Venlere karadamar da denir.

Kısaca:

* Vücuttan toplanan kanı kalbe taşırlar
* Kirli kan taşırlar (akciğer toplardamarı hariç)
* Vücudun alt kısmındaki toplar damarlarda kanın geri dönüşünü engelleyen tek yönde açılan kapakçıklar bulunur.
* Kan akışı atar damarlarda yavaş, kılcal damarlarda hızlıdır.

Atardamar ve Toplardamar Farkları

Atar damarlar vücuda temiz kan götürürler. Toplar damarlar ise kirli kanı toplarlar. Atar damarlar, toplar damarlardan daha önemlidir. Boynumuzdan geçen damar atar damardır. Atar damarlar derinin daha altındadır. Toplar damarlar dışardan görünebilir ama atar damarlar görünmez. Şöyleki atar damarı kesilen bir insan bir kaç sn içinde ölürken, toplar damarı kesilen bir insan bir kaç dk içinde ölür. Atar damarı kesilen bir insan hastanede bile olsa kurtarılamaz. Toplar damarı kesilen bir insan kurtarılabilir…

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 8812
favori
like
share