trans yağların sağlığa zararları - trans yağlar hangi hastalıklara sebep olur

Trans yağlar sentetik olarak yapılır, bunlar doğal olarak oluşmaz. Trans yağlar sıvı bitkisel yağları katı yağ yapabilmek için onlara hidrojen eklenme işlemi olan endüstriyel bir süreçle meydana getirilir. Bunlar ayrıca kısmen hidrojenlenmiş yağlar olarak da bilinir.

Trans yağlar tekli doymamış ya da çoklu doymamış olabilir fakat hiçbir zaman doymuş olmaz. Bir trans yağ trans-izomer yağ asitleriyle bir doymamış yağ çeşididir. Bu yüzden trans yağlar doymuş yağlardan daha az hidrojen atomuna sahiptir.

Trans yağlar insan hayatı için gerekli değildir ve genellikle sağlığı iyi yönde desteklemez. Trans yağ tüketmek kötü LDL kolesterol seviyesini arttırır ve iyi HDL kolesterol seviyesini azaltır ve böylece koroner kalp damar hastalıkları ve inme riskini arttırır.

Uzmanlar kısmen hidrojenlenmiş yağlardan olan trans yağların sağlığınıza doğal olarak oluşan yağlardan daha kötü olduğunu söylemektedir.

Trans yağlar çok tercih edilmektedir çünkü gıda firmaları bunun kullanımını kolay üretimini de ucuz bulmaktadır. Bunlar ayrıca uzun süre dayanmakta ve yiyeceğe iyi bir tat vermektedir. Trans yağlar ticari tavalarda birden çok kez kullanılabildiği için fast food restoranlarında çok fazla tercih edilir. Dünyada birçok şehir trans yağ kullanan imalathaneleri ve restoranları durdurmaya çalışmaktadır.

Trans yağlar genel olarak nerede bulunur?

• Kızartma türü yiyeceklerde
• Tatlı çöreklerde
• Tart, pasta, bisküvi, pizza hamuru, hamur işi, kraker, bazı margarinler, katı yağlar ve birçok fırınlanmış yiyecekte bulunur.

Eğer besin etiketinde kısmen hidrojenlenmiş yağlar yer alıyorsa bu o yiyeceğin trans yağ içerdiği anlamına gelir. Amerikan Kalp Vakfı(The American Heart Association) trans yağları tüketiminizin toplam kalori alımının %1’i aşmaması gerekmektedir.

Atkins diyeti doymuş yağın gereğinden fazla kötü yağ olarak düşünüldüğünü söylemektedir. Atkins diyeti ayrıca trans yağların damar hastalıkları geliştirmede çok daha fazla önemli bir rolü olduğunu eklemektedir.

Trans yağların zararları

TÜMER Gıda Komisyonu Başkanı Veteriner Hekim Muhammet Efe’nin de katıldığı “Trans Yağ Asitlerinin İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri” konulu araştırma sonucu trans yağların zararları şu şekilde tespit edilmiş:

- Trans yağları, LDL-kolesterolünü yükseltir, HDL-kolesterolünü düşürerek kroner kalp hastalığına zemin hazırlar.

- Trans yağlardan alınan her kalori kalp rahatsızlığı riskini yüzde 2 oranında arttırır.

- Sürekli olarak trans yağlarla üretilen besinlerin tüketilmesi kalp rahatsızlığı riskini yüzde 50 civarında etkiler.

- Trans tüketimi bağırsak kanseri ve prostat kanseri riskini tetikler

- Trans yağ tüketimi diyabete yakalanma olasılığını yüzde 12 oranında arttırır.

- Karaciğer fonksiyonlarında azalma görülür ve karaciğeri yorarak organı iflas ettirir.

- Üreme sistemi ve gebelik üzerine de olumsuz etkileri görülür.

- Sürekli olarak trans yağ alan kadınlarda üreme problemleri riski yüzde 70 oranında artar.

- Annenin beslenme tarzına (trans yağ asitleri tüketimine) bağlı olarak anne sütüne geçtiği kanıtlanmış ve bebek beslenmesinde gerekli olan anne sütünde de kalite bozuklukları oluşur.

- Aşırı trans yağı tüketimi immun sisteminin zayıf düşmesini sağlar.

- Aşırı iştahsızlık ve gıda alamama durumunu (anorexia) da oluşturur.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4649
favori
like
share