Bilim adamlarının sağlık sektörünü bir ticaret haline dönüştürerek ürünlerini satabilmek için halkı basın aracılığıyla yanlış bilgilendirmesi sorunlara neden oluyor.


Bilimsel çalışmalar tamamlanmadan, konu üzerindeki soru işaretleri giderilmeden basın aracılığıyla promosyonunun yapılması halk arasında yanlış tüketime neden oluyor. Gazetelerin manşetlerinde iki hafta arayla çıkan başlıklar aslında her şeyi açıklamaya yetiyor. Çikolata sağlığınız için tehlikeli değil, Çikolata kolesterolü yükseltir uzak durun. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan şok diyetlerin halka pazarlanmasının baş sorumlusu olarak gösterilen bazı doktorlar, reçetelerini tüketiciye ulaştırabilmek için milyon dolarlık reklam anlaşmaları imzalıyor.

Kadın Sağlığı Çalışması (WHI) kurumu ABD yönetiminden en fazla finansman sağlayan sağlık örgütlerinin başında geliyor. Sadece WHInın son 15 yıl içerisinde devletten, yaptıkları bilimsel çalışmalar karşılığında 725 milyon dolarlık bütçe yardımı alması sağlık sektörünün ticari bir meta haline dönüştüğünün de en güzel kanıtı.

ARAŞTIRMALAR ÇÜRÜTÜLÜYOR

Mucizeler peşinde koşan insanların her çıkan habere kolaylıkla inandığını ifade eden Newsweek dergisi editörü, bilgi enformasyonun adeta bir çöplüğe dönüştüğünü söyleyerek özeleştiri yapmayı da ihmal etmiyor. Son 10 yıl içerisinde 50 Newsweek dergisinden 10unun kapağını zayıflama ve sağlık haberlerinin süslemesi de durumun ciddiyetini açıklar nitelikte. Araştırmacı doktor Jacques Rossouw, bilimsel çalışmaların tüm yönleriyle sona ermeden ve güvenilirliği teste tabi tutulmadan halka açıklanmasının tehlikeli olduğunu kaydetti.

Basına sunulan birçok bilimsel çalışmanın üzerinden bir ay dahi geçmeden çürütüldüğünü söyleyen Rossouw, halkın yanlış bilgilendirmeye maruz kaldığını ifade etti. Son dönemde gazetelerde sağlıksız diyet yapan kadınların meme kanseri hastalığına yakalanma riskinin daha fazla olduğunun söylenmesine Rossouw sadece gülmekle yetiniyor. Rossouw bilimsel olduğu iddia edilen birçok verinin hiçbir gerçekliğe dayandırılmadan sunulmasının insan hayatını tehlikeye attığını kaydetti.

HANGİSİNE İNANACAĞIMIZA ŞAŞIRDIK

YUMURTA 80li yıllarda yapılan araştırmalara göre, yumurta tüketmek kolesterol ve kalp rahatsızlığını tetikleyen unsurlardan bir tanesiydi. 1999 yılında ise Harvard Üniversitesinden bilim adamları günde bir yumurta tüketmenin kalp krizi riskini ve kolesterolü artırmadığını açıkladı. 2006 yılına gelindiğinde ise yumurtanın düzenli tüketilmesi durumunda kalp krizi riskini azalttığı iddia edildi.

FINDIK 80li ve 90lı yıllarda fındık kolesterolün baş düşmanı olarak gösteriliyordu. 1998 yılında ise Harvard Üniversitesinde yapılan araştırmalar sonucunda haftada bir avuç fındık yiyen kadınlarda kalp sertliği görüldüğü iddia edildi. Son dönemde yapılan araştırmalar ve doktorların yaptığı açıklamalara göre ise, fındık yemek kalp krizi riskini azaltıyor.

SÜT Küçüklükten itibaren çocuklara bol bol süt içirilmesi gerektiği çünkü kemikleri güçlendirdiği belirtildi. 1997 yılında yapılan bir araştırmaya göre ise yaşlı kadınların süt tüketmesinin kemiklerinin kırılma riskini azaltmadığı kaydedildi.

BALIK Doktorlar ve bilim adamları uzun seneler boyunca balık tüketmenin protein alımı açısından çok faydalı olduğunu söyledi. Fakat 2001de yapılan bir araştırma durumun hiç de böyle olmadığını ortaya koydu. Küçük çocukların ve hamile bayanların çok fazla balık tüketmemeleri salık verildi. Doktorlar, balıkta yüksek oranda bulunan civanın fazla tüketimi durumunda zehirlenmelere yol açabileceğini kaydetti.

KAHVE Tüketimi konusunda her zaman tartışma yaratan kahvenin hipertansiyona ve kalp krizine neden olduğu belirtildi. 1990larda yapılan bir araştırma ise kahvenin kalp krizine neden olmadığını ortaya koydu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 807
favori
like
share
selene Tarih: 10.03.2006 19:41
neye, kime inancağımızı şaşırdık hergün bişey çıkıyor....
teşekkürler
mollycan Tarih: 10.03.2006 14:20
bence herseyin azi karar, cogu zarar, bilgilerin icin tesekkürler arkadasim
bluwawe Tarih: 10.03.2006 13:22
teşekürler
jserasmi Tarih: 10.03.2006 01:05
aklımızın bir kedarında bulunsun ...
SU-PERISI Tarih: 09.03.2006 21:39
paylaşım için teşekkürler eline sağlık
doktoruydu Tarih: 09.03.2006 14:20
eline sağlık.......
missx Tarih: 09.03.2006 13:14
valla allak bullak olduk artık kime neye inanacağımızı şaşırdık..
DİDEM Tarih: 09.03.2006 13:04
teşekkürler.
refik Tarih: 09.03.2006 12:42
biraz öncede yazmıştım kahve konusunda kardeşim sana katılmamak elde değil. mutlaka çıkar ilşkisinin olduğu yerde büyük menfaat sağlayan kurumlar ve kişiler olacaktır bunun önüne geçilmesinin sadece insanların karakter yapısıyla ilğilidir. bu tür insanlarıda zor bulacağımıza göre söyleyecek başka bir söz kalmıyor. :79: