[COLOR=coral]

Aşık olduğumuzda hayata daha olumlu bakıyor, daha enerjik oluyoruz. Yapılan araştırmalar da aşkın depresyondan koruduğunu ve ruh sağlığımız üzerindeki pozitif etkilerini ortaya koymuş...

Aşk insanı rahatlatan, vücuda huzur ve denge veren, günlük hayatta aslında çok gereksiz olup da kafamıza taktığımız birçok olumsuz şeylerin baskılanmasını sağlayan bir duygu. İnsan huzurlu bir aşk yaşadığında stres faktörü belirgin bir şekilde azaldığı için, pek çok sistemin yanında özellikle şeker metabolizması olumlu bir şekilde etkilenir. Vücutta denge uyandıran, huzur veren her şey direkt olarak sağlığı da olumlu etkiler. Dolayısıyla huzurlu, dengeli, iyi yaşanan bir aşk, sağlığı da olumlu etkiler.

Hormonlar coşar
International Hospital'dan Psikiyatri Uzmanı Ali Ayas aşkta vücutta yaşanan değişiklikleri şöyle anlatıyor "Doğamıza pek aykırı gibi görünmesine bakarak 'aşkın' hastalık olup olmadığı akla geliyor. Gerçekten de ruhsal hastalıklardakine benzer bazı değişikliklerin, vücudumuzda aşık iken de olduğu gösterilmiş. Seretonin, dopamin, oksitosin gibi hormonların seviyelerinin değiştiği ispatlanmış.

Marazi aşklar: Bazı aşklar hastalıklı bir hale gelip psikiyatrinin alanına dalıverirler. Erotomani, (ki bir çeşit akıl hastalığıdır) en sık rastlananıdır. Genelde daha üst sosyoekonomik düzeydeki bir erkeğe karşı bir kadının hissettiği imkansız aşktır. Gerçekle ilgisi kopmuş kişi bu aşkı hayalinde büyütür ve hatta bazen karşısındaki kişinin hayatını zehir eder.

Özgüveni artırır
İyileştiren aşk: Aslında aşkın fizyolojimizde yol açtığı değişikliklerin büyük bir kısmının iyileştirici özellikleri olduğunu da vurgulamak gerekir. Aşk kalp hızımızı arttırır, kan dolaşımını hızlandırır, kişi kendini daha enerjik hisseder.
Önceden aşılmaz gibi gördüğü sorunların üstesinden gelebilme gücünü kendisinde bulur. Fiziksel görünüm ve sağlığına daha dikkat eder. Dolayısıyla özgüveni artar, sağlıklı hisseder. Yine bazı hormon değişimleri kişiyi depresyondan koruyucu bir etki yapmaktadır."

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 707
favori
like
share
NeV-BaHaR Tarih: 17.03.2006 15:55
neden bu kadar sağlıklı olduğumu şimdi daha iyi anladım teşekkürler :89:
adsiz Tarih: 17.03.2006 14:48
Öyle olsaydi bagisiklik sistemimi hic bir hastalik maglup edemezdi.
corleoni Tarih: 14.03.2006 23:50
sağol kardes
bluwawe Tarih: 10.03.2006 13:19
paylaşım için saol
jserasmi Tarih: 10.03.2006 01:07
aşık olun hasta olun olmasın yoksa bu... :46: bilgi için teşekkürler...
SU-PERISI Tarih: 09.03.2006 21:16
paylaşımların için teşekkürler
SILA Tarih: 09.03.2006 14:23
[COLOR=chocolate]Bencede ask cok guzel bir duygu ama askin kendisi hastalik zaten

hayat insana istedigi gibi yasama sansi vermiyor malesef ask ta

boyle birsey insan istedigi gibi yasayamiyor :79:

cadicim tesekkur ederim emegin ve paylasimin icin
doktoruydu Tarih: 09.03.2006 14:18
eline sağlık.......
casper Tarih: 09.03.2006 14:09
Walla durum o kadar da basit değil ilk başlarda aşk güzeldirde, zamanla gerçek hayata dönüpte,hayat mücadelesine dalıncadaha fazla hasta etmesinde