İslamda Müjde - Hadislerle İslamda Müjde - İslamda Merhamet - İslamda Yardımlaşıma


Kim, darda kalmışa kolaylık gösterirse Allah da ona dünya ve ahirette kolaylık gösterir

Allah (cc) buyuruyor ki: “Hayır işlerinde yarışın.” “Kazandığınız şeylerin ve yerden sizin faydanız için bitirdiğimiz ürünlerin temiz ve güzel olanlarından Allah yolunda harcayın. Size verilse gözünüzü yummadan almayacağınız, kötü/bayağı malları hayır diye vermeye kalkmayın.”Hz. Peygamber (sas) buyuruyor ki:

“Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Ona ne zulmeder, ne de onu yalnız bırakır. Kim, kardeşinin ihtiyacını giderirse, Allah da o kimsenin ihtiyacını giderir. Kim, bir Müslüman’ın sıkıntısını giderirse, Allah da o kimsenin kıyamet sıkıntılarından birini giderir.”“Kim, dünyada darda kalmışa kolaylık gösterirse, Allah da ona dünya ve ahirette kolaylık gösterir. Kul, Müslüman kardeşinin yardımında bulundukça, Allah da onun yardımcısıdır.”“Mü’minler birbirlerini sevmelerinde, merhametlerinde, lütuf ve şefkatlerinde bir vücut gibidirler. O vücuttan bir uzuv şikâyette bulunursa, cesedin diğer uzuvları da uykusuz kalmak ve ıstırabını duymak suretiyle o uzva iştirak ederler.”“Merhamet edenlere Allah da merhamet eder. Yerdekilere merhamet ediniz ki, göktekiler de size merhamet etsin.”“Kim bir kula ihtiyacı anında yardım ederse, ayakların kaydığı kıyamet gününde Allah onun makamını sabit kılar.”“Müslüman kardeşinin ihtiyacını gidermek için yolculuğa çıkan kişi için, Allah onun ayrıldığı yere dönünceye kadar her bir adımına yetmiş sevap yazar ve yetmiş günahını yok eder.

Bu vesile ile iş görülürse, o kişi anasından doğduğu gün gibi günahlarından arınmış olur. Şayet bu esnada ölürse, hesap görmeden cennete gider.”“Kim, işini başarıncaya kadar mü’min kardeşinin yardımında yürürse, Allah o kimseyi yetmiş bin melek ile kuşatır. Melekler, onun günahlarının affı için istiğfar eder ve sabah ise akşam oluncaya kadar, akşam ise sabah oluncaya kadar dua ederler. Allah, kişi o iş için yürürken attığı her adımla bir günahı af eder, diğer adımda derecesini yükseltir.”“Bir kimse kardeşinin ihtiyacını gidermek için yürürse, bu onun için on sene itikaf etmeden daha hayırlıdır.”“Allah katında en sevimli ev, içinde yetime ikram olunan evdir.”“Kalbinin yumuşamasını ve muhtaç olduğun şeye kavuşmayı arzu ediyor musun? Öyle ise yetime merhamet et, başını okşa ve yemeğinden yedir.”“Beni hak ile gönderen Allah’a yemin ederim ki, yetime merhamet eden, ona güler yüz gösterip tatlı sözle öğüt veren, yetimliğine ve zayıflığına acıyan ve Allah’ın kendisine lütfettiği nimetlerle komşusuna çalım satmayana, kıyamet gününde Allah azap etmeyecektir.”“Dul ve yetimlere yardım eden kimse, Allah yolunda cihat eden veya gündüzleri oruçla, geceleri ibadetle geçiren kimse gibidir.”“Bir kimse Müslüman bir insana namusunun noksanlaşacağı, iffet ve şerefinin yok olacağı bir yer ve zamanda yardım ederse, Allah ona arzu ettiği bir yer ve zamanda muhakkak yardım eder.”“İki haslet vardır ki bir mü’minde asla beraber bulunmazlar: Cimrilik ve kötü ahlâk.”“Zulümden kaçının. Zira zulüm, kıyamet günü karanlıklar olacaktır. Cimrilikten de kaçının, zira cimrilik, sizden öncekileri helak etmiş, onları birbirlerinin kanlarını dökmeye, haramlarını helal addetmeye sevk etmiştir.”“Cömert, Allah’a, Cennet’e ve insanlara yakın, Cehennem’den uzaktır. Cimri, Allah’a, Cennet’e ve insanlara uzak, Cehennem’e yakındır.”“Resulullah’a “Hangi sadaka hayırlıdır?” diye sordular. Buyurdular ki: “Sıhhatli ve mala karşı tutkun olduğun, fakirlikten korktuğun ve zengin olmayı ümit ettiğin zamanda verdiğin sadaka.”İçinde bulunduğumuz şu günlerde bu ayet ve hadisleri bir kez daha düşünmeye ne dersiniz?

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1433
favori
like
share
aSiİ giRL Tarih: 14.06.2010 13:53
çok güzel bi paylaşım baharım:3:
emeğine sağlık:3: