Araştırmalar, fazla alınan bazı vitaminlerin görme bozukluğu ve eklem ağrılarına yol açtığını ve bebeklerin sakat doğmasına neden olduğunu ortaya koydu.

Süt ve yumurta başta olmak üzere birçok besinde bulunan A vitamininin gereğinden fazla alınması bulantı, kusma, baş ağrısı, iştahsızlık, görme bozukluğu ve eklem ağrıları gibi şikayetlere neden oluyor. Gebelik sırasında bir defada 20 bin ünite A vitamini alınması ise bebekte sakatlıklara neden oluyor.

Tavuk, balık, ıspanak, patates, muz, kepekli ekmek ve kuruyemişte bulunan Vitamin B6, 6 ay süreyle günde 100 miligramdan fazla kullanılması halinde sinirleri tahrip ediyor. Günde 2 bin miligramın üstündeki dozlarda ise sinir sistemi tahripleri çok daha kısa sürede oluyor.

Uzmanlar taze sebze, meyve özellikle narenciye, ıspanak, kıvırcık salata gibi yeşil yapraklı sebzeler ve yeşil biberde bulunan Vitamin C'nin günde 1 grama kadar güvenle alınabileceğini, yüksek dozda alınması durumunda ise sindirim sisteminde tahrişlere neden olabileceğini bildiriyor.

Günde bir litreden fazla süt içen ya da buna yakın süt ürünü tüketen kişilerin ayrıca D vitamini almalarının risk yaratacağını belirten uzmanlar günde 5 bin üniteden fazla alınması halinde böbrekler ve kalpte hasar riski doğabileceğini belirtiyorlar.

Uzmanlar, yeşil yapraklı sebzeler, bezelye ve fasülye gibi bakliyat, narenciye, kepekli ekmek ve diğer tahıl ürünlerinde bulunan folik asitin çok yüksek dozlarda alınmasının vücuttan çinko atılımını artırdığını bunun B-12 vitamini eksikliğini maskeleyerek ciddi sinir sistemi kusurlarına neden olabileceğini belirtiyorlar.

Uzmanlar, ette bol miktarda bulunan niasinin çok yüksek dozlarda alınmasının ise ciltte döküntü, ateş basması ve karaciğer bozukluğu gibi sorunlara neden olabileceğini kaydediyorlar.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 719
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 27.12.2005 23:47
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
ByStranqe Tarih: 07.12.2004 10:59
ßilGi İçin Te$ekkürler......
kutlukhan Tarih: 26.07.2004 09:39
:20: Düşünüyorum da yağmurun tek zararı benim için sinüzit yapması. Amam gülü seven dikenine de katlanır. Güneşli havalar daha boğucu benim için. :5: Ama yine de her mevsimin kendine göre bi güzelliği var. :10:
maalik Tarih: 26.07.2004 09:36
demek gelirmis :5: sen onu birak dostum yagmurun zararlarini düsün bagem :10:

he bu arada unutma söyle saglam kaliteli bir semsiye getirmeyide unutma
kutlukhan Tarih: 26.07.2004 09:35
Boşuna dememiş atalarımız. Herşeyin çoğu zarar diye gerçekten doğruymuş. Vitaminden de zarar gelir mi ya :20:
maalik Tarih: 26.07.2004 09:33
:20:vaybe bisey daha ögrenmis olduk

sagol mechul