1..Ritm Bozukluğunun belirtileri nelerdir? Böyle bir hastalığımız olduğunu nasıl anlarız?

Ritim bozukluğunun en sık belirtisi çarpıntıdır. Bundan başka tekleme hissi, kalp vuruşlarının düzensiz hissedilmesi, baş dönmesi, göz kararması, fenalık, göğüste sıkıntı hissi, baskı veya ağrı, senkop diye ifade edilen şuur kaybı sık belirtiler arasındadır. Bu belirtilerden biri veya bir kaçı olduğunda ritim bozukluğundan şüphelenilmeli ve ilgili uzmana başvurmalıdır.

2..Kalp hiç durmadan nasıl çalışıyor?

Kalbin hiç durmaksızın ritmik vuruşlarını sağlayan bölümü, kalbin sağ kulakçığında ve özelleşmiş hücrelerden oluşan sinüs düğümü adlı enerji santralıdır. Bu santral çok uzun ömürlü bir pil gibidir. Elektrik enerjisi üretir. Bu enerji, belli yollarla tüm kalbe yayılarak önce elektriksel hareketi ardından mekanik hareketi yani kalp kaslarının sıkılıp açılmasını başlatır ve kontrol eder. Bu merkez kalbin idare merkezidir. Kalp bir pompa vazifesi görerek vücut içinde kan dolaşımını sağlar. İstirahat halinde, erişkinde kalp hızı 50/dak. ila 90/dak. arasında olmalıdır. Uyurken 40/dak.lara inebildiği gibi, efor sırasında örnek olarak merdivenleri hızlı hızlı çıkarken 130-140/dak. gibi yüksek değerlere ulaşabilir

3..Kalp ritmi nasıl bozuluyor? Ritim bozukluklarının sebepleri nelerdir?

Kalp ritmi, ya kalbin idare merkezindeki arızalar ya da ileti yollarındaki kesintiler veya ileti yollarındaki fazlalıklar ya da kalbin herhangi bir yerindeki hücre topluluğunun merkezi dinlemeyerek kendi kafasına göre hareket etmesi nedeniyle bozulur. Bu durumda kalp atışları düzensiz atmaya başlayabilir, çok yavaşlayabilir (bradikardi) veya çok hızlı atabilir ( taşikardi)
Miyokardit, kardiyomiyopati gibi kalp kasını tutan bazı hastalıklar idare merkezindeki hücrelere hasar verebilir, ya da başka bir bölgede hasara uğrayan hücreler, normal fonksiyonlarını kaybederek başıbozuk ritimler oluşturabilir.

Hipertiroidi ve anemide (kansızlık) taşikardi, hipotiroidide bradikardi ve bloklar sık görülen ritim bozukluklarındadır. Koroner yetersizliklerinde ritim merkezinin iyi beslenememesi nedeniyle bradikardi ve bloklar, kalp kasındaki infarkt ya da iskemi bölgelerinden çıkan kontrolsüz taşikardiler önemli ve sık görülen ritim bozukluklarındandır. Diper yandan ileti yollarındaki bazı arızalar doğumsal olabilir. Bunlara bağlı taşikardiler elektrofizyolojik işlem sonrası RF kateter ablasyonu ile kökten tedavi edilebilir. Ağır bradikardi ya da bloklar Kalp Pili (pacemaker) takılarak sağaltılabilir.

4..Kalp ritim bozukluğunun tanısında ne tür güçlükler var?

Ritim bozuklukları çok çeşitlidir, bu yüzden tedavilerinin çok farklılık gösterir ve bazıları hayatı tehdit eder. Bu nedenle doğru tanıyı koymak hastalığın tedavisinde çok önemlidir. Bazen hastalar gereksiz yere uzun yıllar ilaç alabildikleri gibi, bazen da uygun tedavi almadıklarından kaybedilebilirler. Aritmi hastası çok dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli, varsa ritim bozukluğunun esas nedeni ortaya konulmalı ve tedavi buna göre planlanmalıdır.

5..Tedavi yöntemleri, etkinliği ve yan etkileri nelerdir?

Tedavide öncelikle altta yatan bir neden varsa ortadan kaldırılmalıdır. Tedavide antiaritmikler denilen bazı ilaçlar kullanıyoruz. Hangi ilacın hangi hastada kullanılacağı, tedavinin ne kadar sürdürüleceği uzmanlık işidir. İlaçlar genellikle baskılama tedavisidir, hemen hiçbir zaman kür (???) sağlamazlar. Yan etkileri genellikle fazladır, bu yüzden yakın takip edilmelidirler. Bazı ritim bozukluklarının tedavisinde elektrofizyolojik yöntemler daha etkilidir.

6..Aritmi tedavisinde elektrofizyolojik yöntemlerin önemi nedir?

Aritmi tedavisinde Elektrofizyolojik çalışma ve RF kateter ablasyonu, genellikle kür sağlar ve hastayı kronik ilaç kullanımından kurtarır. Bu tedavinin önemli bir yan etkisi yoktur. Tedavi elektrofizyoloji laboratuvarında ve ortalama 1-2 saat içinde tamamlanır. Hasta ertesi gün normal yaşamına döner.

7..Kalp pili ve defibrilatörler (ICD) ne amaçla kullanılır, hastaların yaşam kalitelerini nasıl etkiler?

Kalp pilleri genellikle "bradiaritmilerin" tedavisinde yani kalp ritminin aşırı yavaşlaması ya da kalp bloku gelişmesi durumlarında kullanılır. Bradiaritmiler geçici bir nedene bağlı değilse genellikle ilaç tedavisinden yarar görmez ve kalp pili (pacemaker) takılması gerekir.

Bazı taşiaritmiler (Ventrikül taşikardisi veya ventrikül fibrilasyonu gibi) ilaç tedavisine yanıt vermez. Bazılarının RF ablasyonu da mümkün değildir. Bu hastalara kardiyak defibrilatör takılması gereklidir. Bu cihazlar da kalp pillerine benzer, ancak şok enerjisi vererek hayatı tehdit eden ritmi sonlandırıp normale çevirerek hayat kurtarırlar.


8..Kalp pili, ICD ve elektro fizyolojik uygulamalarının kalitesini neler belirler?

İşlemin kalitesini iyi bir ekipman, bu konuda iyi eğitim almış, iyi merkezde yetişmiş elektrofizyoloji uzmanı belirler. Ritim bozukluğu kardiyolojinin en kompleks konularından bir tanesidir. Aritmolog çok sabırlı, çok dikkatli uzun soluklu olmalıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 8302
favori
like
share
corleoni Tarih: 14.03.2006 23:22
paylaşım için sağol
selene Tarih: 13.03.2006 12:53
paylaşımlar için teşekkürler
refik Tarih: 13.03.2006 12:38
paylaşımların için teşekkürler elinize sağlık
bluwawe Tarih: 12.03.2006 17:50
biligiler için saol
DİDEM Tarih: 12.03.2006 16:45
faydalı bilgilerin için teşekkürler.
SU-PERISI Tarih: 12.03.2006 15:49
faydalı bilgileriniz için teşekkürler
dream_catcher Tarih: 12.03.2006 13:00
abım verdıgın bılgıler ıcın tesekkurler