[COLOR=tomato]Tüp bebek sahibi olmak, teknik olarak çok daha kolay olmasına rağmen hala çok masraflı bir yöntem olma özelliğini koruyor. SSKlı aileler tüp bebek sahibi olmaya kalktıklarında kurumları bu masrafı karşılamıyor. Şimdi hem aileler hem de doktorlar aynı soruyu soruyor: Neden?


TÜP BEBEK YÖNTEMİ İLE ÇOCUK SAHİBİ OLMAK

Çocuk hasretiyle yanıp tutuşan aileler, tüp bebek yöntemiyle kolayca çocuk sahibi olabiliyorlar. Böylece yıllarca çocuk özlemi çeken çiftler, hayatlarında yeni bir sayfa açıyorlar. Hazırlanan yeni yönetmelikle birlikte, maddi yetersizliklerden dolayı tüp bebek yöntemini deneyemeyen ailelere de bir umut ışığı doğdu! Çocuk sahibi olmaya destek amacıyla çıkan yönetmeliğe göre belli kriterler dahilinde artık tüp bebek tedavilerinin sosyal güvence kuruluşları tarafından ödeneceği müjdeleniyor. Ancak bu konuda hala bir sorun var. Emekli Sandığı, Bağkur hatta Yeşil Karta bile tüp bebek yapılabilirken, SSK mensupları bu uygulamadan yararlanamıyor.
Görüşlerine başvurduğumuz uzman doktorlar, şu anda SSK kapsamında olmayan tüp bebek uygulamalarının lüks olarak görülmemesi gerektiğine dikkat çekiyorlar. Doç Dr. Kadir Savan, Türk halkının genel portresini çizerek başlıyor sözlerine. Ülkemizdeki nüfusun çok büyük bir çoğunluğu SSK mensubu. Bu büyük nüfusun da çok büyük bir kısmının gelir seviyesi oldukça düşük. Hâlâ büyük bir kesim için oldukça pahalı işlemler. Bu da birçok çiftin hâlâ zorunlu olduğu halde tüp bebek uygulamalarına başvurmamasına neden oluyor diyor.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 460
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 14.03.2006 14:25
tüp bebek yöntemiyle çoçuk sahibi olmak çok kolay ama bir saglık güvencesi olması lazım,tedavisi çok pahalı
missx Tarih: 13.03.2006 13:40
gelişen teknoloji ile artık çocuk sahibi olmak çok daha kolay..
sağol ebruly :23: