Vizyona Giriş Tarihi
17.03.2006

Türü
Dram

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
126 dakika - 2005

Yönetmeni
Stephen Gaghan

Oyuncular
George Clooney
Max Minghella
Jamey Sheridan
Matt Damon

Senaryo
Stephen Gaghan

Müzik
Alexandre Desplat

Görüntü Yönetmeni
Robert Elswit

Petrol savaşlarının perde arkası&
Trafficle en iyi senaryo dalında Oscar alan Stephen Gaghanın yönettiği, küresel petrol endüstrisindeki yozlaşma ve entrikaları konu alan politik gerilim filmi Syriana, Washingtonda kapalı kapılar arkasında yapılan anlaşmalardan İran Körfezindeki petrol yataklarında ter dökenlere, zenginlik ve güç peşindeki yarışın insani sonuçlarını, iç içe geçen öykülerle anlatıyor.

Şeyhler ve işçiler, müfettişler ve uluslararası ajanlar, zenginler ve yoksullar, ünlüler ve sıradan insanlar - herbiri, kendi varlıklarının dünyayı ne kadar güçlü bir şekilde etkileyeceğinden habersiz, endüstriyi besleyen büyük ve karmaşık sistem içinde kendilerine düşen rolü oynuyorlar...

Olay, genç, karizmatik ve yenilik yanlısı Prens Nasirin, Amerikan iş çevreleriyle yerleşik ilişkileri değiştirme yolları aradığı, petrol üreten bir körfez ülkesinde geçmekte. Tahtın bariz varisi olan Nasir, uzun süredir Teksaslı dev enerji şirketi Connexe ait doğal gaz çıkarma haklarını, daha yüksek fiyat veren bir Çin şirketine devretmiştir.

Connexe ve bölgede çıkarı olan Amerikan iş çevrelerine vurulmuş büyük bir darbedir bu. Jimmy Popeun sahip olduğu daha küçük, Teksaslı bir petrol şirketi olan Killen, herkesin göz koyduğu Kazakistanda önemli bir sondaj işini henüz almıştır. Bu, Killenin değerini Connexin gözünde arttırmıştır; çünkü Connexin üretim kapasitesini korumak için yeni alanlara ihtiyacı vardır. Bu iki şirket birleşince, beklemede olan sözleşme, Adalet Bakanlığının dikkatini çeker ve üyesi güçlü bir WASP hukuk şirketi olan Sloan Whiting konuyu araştırmakla görevlendirilir...


İyiyle kötüyü ayırdetmek kolay değil&
En iyi orijinal senaryo (Stephen Gaghan) ve en iyi yardımcı erkek oyuncu (George Clooney) dallarında Oscara aday gösterilen Syrianada Clooneye başrollerde Max Minghella, Jamey Sheridan, Tom McCarthy, William Hurt, Viola Davis, Jane Atkinson, Matt Damon, Jeffrey Wright ve Chris Cooperdan oluşan iddialı bir oyuncu kadrosu eşlik ediyor. Robert Baerin yazdığı See No Evil isimli kitaptan uyarlanan filmin senaryosu da Stephen Gaghan imzası taşıyor. Müzikleri Alexandre Desplat bestelemiş.

Yönetmenin Syrianaya ilişkin sözleri şöyle: Karmaşık ve zor bir devirde yaşıyoruz. Bu yüzden, Syriananın bu karmaşıklığı duygulara dayanan bir şekilde yansıtmasını ve bunu anlatabilmesini istedim. İyi adam, kötü adam diye bir şey yok. Cevaplar kolay değil. Karakterler, geleneksel karakter yapılarına uymuyor; öyküler, yaşam dersi veren bir sona ulaşmıyor; soruların ucu açık kalıyor. Herşeyi bir sona bağlamamaktaki amacım, filmin derinizin altına işlemesi ve sizinle daha uzun süre birlikte kalmasını sağlamaktı. Bu bana 11 Eylül sonrası kendimizi içinde bulduğumuz dünyanın en dürüst yansıması olarak göründü.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 461
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 07:20
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
ahmed02 Tarih: 23.03.2006 19:36
thanks
bluwawe Tarih: 23.03.2006 19:24
teşekkürler arkadaşım
kurtjara Tarih: 23.03.2006 13:37
Clooney'li petrol oyunları&
Amerika'nın Ortadoğu politikasını, petrol şirketleri arasındaki dengeyi ve bazı çevreler komplo teorisi olarak adlandırsa da, gerçekliği şüphe götürmeyen, ABD'nin Ortadoğu'daki ülkelerin hükümetlerini belirlemeye kadar uzanan elini büyük bir cesaret ve başarıyla yorumlamış Stephen Gagan...

Yönetmen Gagan'ın başarısını Oscar'lı film Trafficte de görmüştük. Filmde uyuşturucu dünyasında dönen dolapları çarpıcı bir biçimde aktarmıştı Gagan. Bu kez de kamerasını Ortadoğu'ya çeviriyor ve muhteşem bir kurguyla işlediği filmde birbirinden bağımsız gelişen hikayeleri can alıcı bir noktada kesiştirmeyi başarıyor.

Hollywood'dan başarılı bir özeleştiri&

Tüm dünyaya yön verme cüretkarlığı gösteren Amerika'nın takip ettiği politikaya çok da yabancı değiliz aslında& Hollywood'un eleştiri oklarını kendi ülkesine çevirdiğine beyaz perde de sıkça şahit oluyoruz.

Ancak Syriana, küresel petrol endüstrisindeki yozlaşmaları, kapalı kapılar ardındaki anlaşmaları ve entrikaları oldukça net ve başarılı bir bakışla ele alması bakımından muhteşem bir hikaye. Hatta hikaye değil gerçek!

Gagan'ın muhteşem kurgusu ve sadece politik bir film yapma kaygısı gütmeyerek, sıradan insanların hayatlarını ve bu politikanın insanlara verdiği zararı da oldukça başarılı bir dille anlatıyor olması da gözden kaçmıyor.

Yönetmen Amerikan'ın vicdanını sembolize etmemiş!

Syriana, Amerikan film devi Hollywood'un kendi özeleştirisini yapması açısından da taktire değer. Filmde Amerika'nın vicdanı olarak yaratılmış bir karakter görmüyoruz.

Yönetmen Amerika'yı şirin göstermek adına herkesin gönlünü yapma yoluna gitmemiş ve oldukça net bir hikaye sunmuş izleyiciye. Ülkesinin yaptıklarını söyleme cesaretinde bulunması da Gagan'ı cesaretinden dolayı alkışlamayı gerektiriyor.

Gaghan'ın, Eski bir CIA ajanının kitabından esinlenerek oluşturulan senaryoda, filmin gerçekleri yansıtmasını sağlamak için olağanüstü bir çaba harcadığı da filmdeki belgesel tadından anlaşılıyor.

Clooney Oscar'ı hak etmiş

Filmde emekli olmaya aday bir CIA ajanı olarak gördüğümüz George Clooney, "daha önce canlandırılmış hiçbir ajana benzememe" konusundaki iddiasını gerçekleştirmiş. Film için 15 kilo alıp, Arapça öğrenen aktör En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ını tartışmasız hak etmiş.

Yönetmen Gagan'ında dediği gibi filmi, 11 Eylül sonrası kendimizi içinde bulduğumuz dünyanın en dürüst yansıması olarak değerlendirilebilir. Syirana; gerek senaryo, gerekse oyuncuların performansları açısından müthiş bir film. Hikayedeki samimiyet ise flmin değerini artıran en önemli faktör. Finalde oluşan bütünlük ise son derece başarılı, herkese tavsiye ederim.

Yönetmen: Stephen Gaghan, Oyuncular: George Clooney, Christopher Plummer, Kayvan Novak, Senaryo: Stephen Gaghan, Robert Baer

Neslihan Uçar
eBRuLy Tarih: 13.03.2006 09:42
Syriana´yi izledim, ilginc ama karisik bir film..

tesekkürler arkadasim