Tür
Dram / Komedi
Gösterim Tarihi
17 Mart 2006
Yönetmen
Reha Erdem
Senaryo
Nilüfer Güngörmüş , Reha Erdem
Görüntü Yönetmeni
Florent Herry
Yapım
2005, Türkiye , 128 dk.
Oyuncular
Ali Düşenkalkar (Ali) , Işıl Yücesoy (Neriman) , Köksal Engür (Rasih) , Şenay Gürler (İpek) , Arzu Bazman (Ümit) , Turgay Aydın (Keten) , Aydoğan Oflu (Aytekin) , Bülent Emin Yarar (Kasap) , Ozan Uygun (Çetin) , Esra Bezen Bilgin (Selvi)

İnsan nedir ki... Film, bunu merak ediyor. İstanbul'un, vapur sesleri ve martı çığlıklarıyla yankılanan sokaklarında ve evlerinde, aslında hiç görmediğimiz, teknolojik maymunluklarla, kartpostal çekimleriyle göremeyeceğimiz bir İstanbul'un, çığlık çığlığa, omuz omuza, sırt sırta, dudak dudağa, el ele, yumruk yumruğa, göz göze, yanak yanağa yaşayan insanları: Ali ve babası Rasih... Terzi Neriman ve oğlu Keten... Karnında bebeğiyle İpek... Kapıcı Rıza, karısı Selvi ve oğlu Çetin... Mahallenin kasabı Kemal... Terzi Neriman'ın köpeği Çakır. İpek'in kiracısı cimnastikçi Ümit, eski boksör Aytekin ve dostu Zambak...

Film Ali'nin geçirdiği bir kaza ile başlar. Ali, kazada hafızasını kaybediyor. Filmin bütün 'insanları' kendilerini Ali'nin kafa karışıklığı ile gelen bir karmaşanın içinde buluyorlar: Bu karmaşa hergünün karmaşası, bu karmaşanın bir başka adı, hayat. Kürek kemiği, göğüs kafesi, omurga, kafatası, tırnak, bir ağız dolusu diş& Romatizma, bel ağrısı, kemik erimesi. Bol et. Bol kemik. Bol damar. Kilolarca bağırsak. İri göğüsler. Sarkık ciğerler. Ülser, halsizlik, ameliyat, kahkaha, tokat, küfür, tümör, meme, aşk, gözlük, kepek. İş bulur, borç alır, altına kaçırır, yalan söyler, sivilcesini patlatır, kaşınır, övünür. Fotoğraf çektirir, kırlara koşar, kusar, öper, güler. Ot yer, hayvan yer, kaşınır, uyur. Üzülür, düşünür, korkar. İnsan nedir ki?..

Film geçtiğimiz yıl Antalya altın Portakal Film Şenliği'nde En İyi Senaryo Ödülü'ne, bir önceki yıl ise İnsan Nedir ki ismiyle ve faklı bir kurguyla yer aldığı Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde Fipresci tarafından En İyi Film Ödülü'nü almıştı.


[URL=http://www.insanizm.com/insanizm/sinema/korkuyorumanne_fragman.asp]Fragman

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 606
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 07:32
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
missx Tarih: 14.03.2006 16:10
sağol ebruly bu filmi izlicem
izledikten sonra gelip yorumumu yaparım :5:
kurtjara Tarih: 14.03.2006 14:57
Türk film furyasına devam, oyuncular pek tanınmış yüzler değil buda bu filmi daha ilgi çekici bir hale getiriyor, teşekkürler eBRuLy