Brezilya'da kulüplerin 2005 yılında yurtdışına 158.2 milyon dolarlık futbolcu ihracatı yaptığı açıklandı. Dünya'da en çok futbolcu ihracatı yapan ülkelerin başında gelen ülkede, geçtiğimiz yıl futbolcu satışında tam bir patlama yaşandığı, elde edilen kazancın şimdiye kadar hiç bu kadar yüksek olmadığı belirtildi. Bu rakamın 2004 yılına göre yüzde 55 arttığı bildirildi.

Söz konusu rakam, Brezilya Merkez Bankası'nın ülke genelinde yaptırdığı bir araştırmayı yayımlayan O Estado de Sao Paulo gazetesinde yer aldı. Toplam 804 futbolcunun yurt dışına satıldığı 2005 yılında elde edilen kazancın, Robinho'nun Santos'tan, Real Madrid'e 25 milyon, Cruziero'dan Fred'in de Olympique Lyon'a 18 milyon dolara satılmaları nedeniyle yüksek olduğu ifade edildi.

Araştırmada ayrıca, bu yılın ilk ayında satılan futbolcu sayısının, 2005 yılındaki aynı tempoda devam ettiği belirtildi. Futbolda beş kez Dünya Şampiyonu olan Brezilya'da endüstri haline gelen futbolcu satışından, 1994-2005 yılları arasında 1.1 milyar dolar para kazanıldığı vurgulandı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 349
favori
like
share