E-postalara can veren Google, en sonunda web sitelerimize de hayat verdi. Gmail hesabı olan herkes, 100 MB'lık, reklamsız ve kolayca hazırlanabilecek (hem de birkaç dakika içerisinde) web sayfası imkanı sunuyor. Dosya sıkıntısı yok, bandwith (bant genişliği) sıkıntısı yok.


Hazır olabilmeniz için daha önceden başvuruda bulunmanız gerekiyor. yapmadıysanız o zaman bu linke , gmail adresinizi aşşağıdaki kutuya yazıp , submit e basıp beklemek gerekiyor.

[URL]https://www.google.com/accounts/ServiceLogin?service=pages&continue=http%3A%2F%2Fpages.google.com%2F
Sayfanın yapısı
Google'ın size vereceği sayfanın yapısı, statiktir. Yani ASP veya PHP gibi veritabanı uygulamalarını kullanan dinamik bir yapıya sahip değil. Bu haliyle bile gerçekten cezp edici. Düşünün bir kere, önemli dosyalarınızı paylaşmak için artık **** kullanmanıza gerek kalmayabilir.


Google Pages'teki web sayfanız bir ağacın yapısına benziyor. Ana sayfa, alt sayfalar ve onların da altında olan sayfalar şeklinde dallanıyor.

Sayfanızın adresi ise Gmail hesabınızdaki kullanıcı adınızla başlıyor. Yani;

kullaniciadiniz.googlepages.com


size mail geldiği zaman başlayabilirsiniz oluşturmaya sayfayı .


Sayfanızı oluşturmak için öncelikle pages.google.com adresine girin. Daha sonra Gmail hesabınızın kullanıcı adını ve parolasını yazın ve giriş yapın. Sizi, web sayfanızın yönetim paneli karşılayacaktır. Bu sayfalar, İngilizce'dir."kullaniciadiniz'sHome Page" bağlantısına tıkladığınızda "Page Editor" başlıklı olan sayfa düzenleme bölümüne geleceksiniz. Tasarım üzerinde nasıl değişiklik yapacağınıza geçmeden önce dilerseniz ana tasarımı, yani şablon ya da template olarak adlandırılan yapıyı nasıl değiştireceğimize bakalım.

Blog hazırlamaya çok benziyor. Eğer daha önce Blog site kurduysanız bu işlem, sizin için çocuk oyuncağı.

"Change Look" bağlantısına tıkladığınızda karşınıza onlarca değişik tasarım çıkacaktır. Bunlardan sizin keyfinize uygun olanını seçin. Seçmek istediğiniz tasarımı görmek için "Preview" bağlantısına tıklayabilirsiniz. Seçmek için ise "Select" bağlantısına tıklamalısınız.Your pages: Google Pages'te bulunan diğer sayfalara link vermenizi sağlar.
Your files: Daha önce yüklediğiniz dosyalara link vermenizi sağlar.
Web adress: Başka bir url'ye link verebilirsiniz.
E-mail adress: E-posta adresine link verirsiniz.Siteye dosya yüklemek
Google'ın sayfa hizmetinin belki de bizim için en önemli özelliği dosya yükleyebiliyor olmamız. Böylece sınırsız Google sunucularından dilediğimiz gibi faydalanabileceğiz. Direkt linklerle, Rapidshare gibi emektar dosya sunucularımızın reklamlarından ve zaman kayıplarından da kurtulmuş olacağız.

Siteye dosya eklemek için "Manager", yani ilk sayfaya gelin. Sağ tarafta "Upload stuff" bölümünü göreceksiniz. Burada bulunan "upload" bağlantısına tıkladıktan sonra gelen "Göz at" butonuna tıklayarak yüklemek istediğiniz dosyayı seçiyorsunuz. Dosyayı seçer seçmez yükleme işlemi başlıyor. Yüklediğiniz dosyaya nasıl link vereceğinizi yukarıda anlatmıştık.

Yeni sayfalar oluşturmak
Şu ana kadar anlattıklarımız, ana sayfayı düzenlemekle ilgiliydi. Diğer sayfalarda da düzenleme işlemi aynıdır. Sitenize yeni sayfalar eklemek istiyorsanız o zaman "Page Manager" bölümünde bulunan "Create a new page..." bağlantısına tıklamalısınız. Tıklama işleminden hemen sonra sayfanın başlığını girmeniz istenecektir. Başlık girdikten sonra hemen altta bulunan "Create and edit" butonuna tıklamanız yeterli.

Artıları
Google Pages, şimdilik yeni kullanıcılara kapalı. Herkes tarafından kullanılabilir olduğunda ise gerçekten de yankı uyandıracağa benziyor. Zira 100 MB, site için gerçekten de iyi bir rakam. Reklam olmaması, bandwith sınırı olmaması da diğer avantajlardan.

FTP desteği de olduğunu söylüyorlar
alıntıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3420
favori
like
share
kronos.master Tarih: 28.11.2007 18:13
teşekkürler
BenSenO Tarih: 30.06.2006 13:49
[COLOR=burlywood]bizde faydalanalim sunda dimi tesekkürler bilgi icin
pusat20 Tarih: 11.06.2006 19:56
tesk ederim
SERSERİ <== ASIK Tarih: 08.06.2006 15:01
SAOLLASIN COK GUZEL OLMUS
Kime Ne Tarih: 02.06.2006 14:07
Tşkler eLLerine SağLik..
ibocan Tarih: 02.06.2006 06:32
tesekkürler,eline saglik. :78:
eroz Tarih: 01.06.2006 02:17
teşekkürler
cmblgc1907 Tarih: 30.05.2006 20:45
teşekkürler ederim..
mazeret Tarih: 29.05.2006 20:51
paylaşımın için teşekkürler