el ve bilek eklemlerini koruma - el bilek ağrıları sebepleri - eklem ağrıları
Ellerinizin ve bileklerinizin daha sağlıklı olabilmesi için dikkat etmeniz gereken hususlar:

* Aynı el ile yapılan tekrarlayıcı hareketlerden kaçınınız.
* El bileği ve el ile yapılan işlerde ön kol ve kolunuzu da kullanınız.
* Yazı yazmak, ince el işleri yapmak gibi aktivitelere sık sık ara verin.
* Kalem, çekiç, tornavida gibi elle kullanılan alet ve malzemelerde kavramayı kolaylaştırmak için kalın saplı olanlarını tercih edin.
* Yazı yazarken parmaklarınızı fazla sıkmayın ve bileklerinizi düz tutun. Bu durum özellikle çocukları ileride el ve bilek problemlerinden korumak için önemlidir.
* El ve bilekle ilgili sorunlarınız varsa bir istirahat splinti yada bilek desteği kullanın.
El ve el bileğinde çok sayıda kemik, eklem, tendon, bağ ve kas vardır. Ellerimiz günlük hayatta sayısız fonksiyonları olan son derece karmaşık anatomik oluşumlardır. Eller karmaşık fonksiyonları ile adeta beynimizin bir uzantısı gibidir. Eller bu fonksiyonlarını yaparken birçok travmaya ve tekrarlayan hareketlere maruz kalırlar.

El bileğinde en sık rastlanan hastalıklar tendinitler, sinir sıkışma sendromları ve dejeneratif ve iltihaplı romatizmal hastalıklardır. Sistemik romatizmal hastalıklar kendi konuları içinde anlatılacaktır. Burada elin ve el bileğinin en sık karşılaşılan hastalıkları anlatılacaktır.
EL ANATOMİSİ
El; önkol kemikleri olan radius-ulna ile bilek eklemini ve birbirleriyle eklem yapan 2 sıra halinde 8 kemikten oluşan küçük karpal kemikler, 5 tarak kemiği, 14 parmak kemiğinden oluşur. Servikal (boyun) omurlarından çıkan sinirler önce brakial pleksusu yapar daha 3 sinir olarak ele kadar uzanır. Median, radial sinir ve ulnar sinir eldeki ana sinirlerdir.


Bu 3 sinir elin karmaşık ve mükemmel hareketlerini yönetirler ve duyusunu üst merkezlere iletirlerdir. El hareketlerinin büyük kısmı önkolda bulunan ve tendonları ele uzanan adaleler aracılığı ile olur. El bileğini bükücü kaslar (fleksörler) dirseğin iç kenarına, doğrultucu kaslar (ekstansörler) dirsek dış kenarına yapışırlar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4111
favori
like
share
CLassMaN Tarih: 25.06.2010 20:58
çok çokkk teşekkür ederim.. 3 gündür biLeğimde sorun vardı deniLenLeri yapayım bakaLım.. geçerse 1 hafta sonra haber veririm. işe yaradı diye