Beta-Glukan Nedir? Beta-Glukan Nedir?
Beta-glukan ekmek mayası hücre duvarından elde edilen çoklu bağ yapısında bir poliglükoz molekülüdür.

Beta-glukanın bağışıklık sistemi üzerindeki uyarıcı etkileri tanınmış üniversitelerde (Harvard, Tulane, Lousville) yapılan çok sayıda çalışma ile gösterilmiştir.

Bildirilmiş bir yan etkisi, kontraendikasyonu veya toksisitesi olmayan beta-glukan Amerika Gıda ve İlaç Dairesi tarafından "genel olarak emniyetli (GRAS)" kategorisinde değerlendirilmiştir.Hangi kaynakdan elde edildiği;

Beta-glukan ekmek mayası dışında birçok tahıl ve mantar gibi farklı kaynaklardan da elde edilebilmektedir. Ancak molekül dizilişindeki farklılıklar beta-glukanların etkinliğini belirleyen faktörlerden biridir.Elde ediliş yöntemi;

Beta-glukan ayrıştırma yöntemi ile elde edilmektedir. Ayrıştırma işleminin zorluğu nedeniyle prosesler gereğinden kısa tutulursa, işlenmiş üründe etkinliği daha az olan 1,3 bağ yapısına daha fazla rastlanır. Ancak ayrıştırma işleminin gereği kadar uzun tutulması halinde yan dallar olan 1,6 bağ yapısı elde edilebilmektedir. Yapılan çalışmalarda 1,3/1,6 bağ yapısı içeren beta-glukanın daha fazla klinik etkinlik gösterdiği sonucuna varılmıştır.

İmuneks 1,6 bağ yapısına da sahiptir bu sayede güçlü etkinliğe sahiptir.Partikül büyüklüğü;

Barsak duvarından emilimde partiküllerin küçük olması önemlidir. İdeal partikül büyüklüğü 2-10 mikron aralığında olmasıdır.

İmuneks mikronizasyon tekniği sayesinde ideal partikül büyüklüğüne sahiptir. İmuneks kapsül içindeki beta-glukan kolaylıkla barsak duvarından emilerek kana geçer ve yeterli bir bağışıklık cevabının oluşmasını sağlar.Molekül dizilişi;

Beta-glukanın etkinliğinde karbonhidrat moleküllerinin dizilişi önmelidir.

İmuneks ekmek mayası hücre duvarından elde edilir. Ekmek mayasından elde edilen karbonhidrat moleküllerinin dizilişi klinik olarak yüksek etkinlik sağlar.Saflık derecesi;

Beta-glukan etrafında yağ ve proteinler bulunduğunda bağışıklık cevabını oluşturan hücreler tarafından tanınamaz. İyi bir saflaştırma işlemi ile etrafındaki yağ ve proteinlerden ayrıştırılarak vücut tarafından kullanılabilir hale getirilmelidir.

İmuneks gelişmiş üretim teknolojileri kullanılarak ileri derecede saflaştırılır.


İmuneks, Mustafa Nevzat güvencesi ile üretilen Sağlık Bakanlığı onaylı ilk ve tek beta-glukandır.Beta-Glukan (İmuneks) nasıl etki gösterir?

İmuneks, akyuvar hücrelerinin daha etkin ve hızlı savunma yapmasını sağlar. Vücut direncini artırarak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kişinin kendisini daha sağlıklı hissetmesini sağlar.
Grip ve soğuk algınlığı da dahil olmak üzere sık infeksiyon geçirenler,
Tekrarlayan aft ve uçuk şikayeti olanlar,
Yoğun tempoda çalışıp sters altında olanlar,
Sigara içenler,
Kötü beslenme alışkanlıklarına sahip olanlar,
Yaşlanma sürecine girenler
İmuneks kullanımından fayda sağlarlar.Beta-Glukan ne zaman bulunmuştur?

1960 yılında ABD'de Tulane Üniversitesinde Prof. Dr. Nicolas Di Luzio tarafından Beta-Glukan tanımlanmış vebağışıklık sistemi üzerindeki etkileri gösterilmiştir.Hangi dünyaca ünlü klinikler Beta-Glukan'ı araştırmışlardır?


ABD Harvard Üniversitesi Abdominal ve Toraks Cerrahisi
Baylor Koleji Bakteriyal Enfeksiyonlar
Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü
Mayo Kliniği
Norveç Tromso Üniversitesi
ABD Tulane Üniversitesi
Kanada Ottawa Hastanesi
İsviçre Neastle Araştırma Merkezi
ABD Silahlı Kuvvetleri Radyobiyoloji Enstitüsü
gibi seçkin kurumlarda Beta-Glukan ile ilgili araştırmalar yapılmış ve etkinliği tesbit edilmiştir.Dünyada hangi ülkelerde Beta-Glukan kullanılmaktadır?

Başta ABD olmak üzere Kanada, İngiltere, Norveç, İsviçre gibi ülkelerde beslenme desteği olarak OTC ürün kategorisinde; Japonya'da ise bazı mantar-türlerinden elde edilen Beta-Glukanlar ilaç kategorisinde bulunmaktadır.

Etiketler:
BAHAR06 BAHAR06
Üyenin Populer Konuları bugday başagı Uyuyan bebek Tatlı şeyler badem
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1104
favori
like
share
refik Tarih: 20.03.2006 10:55
paylaşımlarınız için teşekkürler ellerinize sağlık
doktoruydu Tarih: 18.03.2006 23:19
ellerine sağlık.........
bluwawe Tarih: 18.03.2006 08:11
saol paylaşım için
kurtjara Tarih: 16.03.2006 21:48
İlk kez duyuyorum :20:
Haber için teşekkürler arkadaşım
SU-PERISI Tarih: 16.03.2006 18:23
eline saglık,ayrıca beta -glukan bagışıklık sistemimizi güçlendirici dogal bir maddedir.
casper Tarih: 16.03.2006 13:40
evet imuneksi duydum ve hatta ailem de bazı yakınlarım kullanıyor ve sağlıklarına çok iyi katkılarda bulunduğunu belirtiyorlar
dream_catcher Tarih: 16.03.2006 12:43
tesekkurler arkadasım.