Kanaryada Tüy Dökümü Nedir - Kanaryada Tüy Dökümü Belirtileri - Kanaryada Tüy Dökümü Tedavi

Belirtileri: Kusun vücudundaki Tüyler (özellikle KAFASI ve boynundaki Tüyler) dökülür. Eger parazitten dolayi dökülme varsa sürekli bir kasinti da gözlenir. Kusun halsiz, isteksiz olması ötüsünü kesmesi ve kafes içerisinde durgun olduğu gözlenir. Ancak dişi kusun yumurta üzerinde yattigi dönemlerde göğüs altında görülen dökülmeler normaldir.
Sebepleri: Kanaryalarda tüy dökümü pek çok nedenden olabilir. Normalde tüy dökme mevsimleri Ağustos, Eylül aylaridir. Bu aylar dışındaki dökümlere “ara tüy dökümü” adi verilir. Kanaryanin tüye girmesi bir kaç sebepten olabilir.
1 – Eğer kanaryanin bulunduğu yer hava almiyorsa yani kusun sürekli kapalı bir ortamda kalmasindan dolayi olabilir.
2 – kuşa verilen yem ve yiyeceklerin çok kuvvetli olması sonucu hayvanın bünyesinin asiri yüklenmesi olabilir.
3 – Sürekli degil ama asiri dökülme varsa hastalik kapmis olmasi ya da kasintisi varsa parazit gibi bir nedenden dolayi da tüy dökebilir.
4 – Mevsimsiz tüy dökümleri yem degisikliginden olabilecegi gibi yer degisikliginden de olabilir.
5 – Kanarya kizginlik dönemine geldiginde de tüy dökebilir, özellikle 2 gibi uzunca bir süre ese atilmamissa kus sikintisindan tüy dökebilir yil.

Tedavi: Yukarıdaki sebeplerden kusunuza uygun olandan sonuca ulaşabilirsiniz.
Kusun tüyden çikmasina yardimci olmak için,
1-4 adet yemlikten Birisine kenevir tohumu, diger üçüne normal kanarya Yemi koyularak bol bol marul türü Yeşillik verilmeli.
2 – Banyosunu eksik etmemeli, banyo suyunu her sabah degistirmeliyiz.
3 – Vitamin takviyesine ihtiyaç duyulabileceginden AVISOL adlı vitamini ilacindan 15 günde bir yarim suluga 10 damla verilmeli ve Suluk iki günde bir degistirilmelidir.
4 – Eger yem değiştirildi ise eski kullanilan yeme dönülmelidir. Kusun Zayıf Düştüğü bu dönemlerde bol bol Yeşillik ve meyve ile birlikte karisik yem verilmesi iyi olur.
5 – Parazit durumunda toz ilaçlardan kullanılmalıdır haftada en az parazit dökücü ise bir kere de banyo yapması saglanmalidir.
6 – Kus havadar bir yere konulmali ancak rüzgâr alan esintili bir yere konulmamasi da kusun sağlığı açısından önemlidir.
7 – Eger uzun süredir yanliz ise eslestirmenizde kusunuzun dogal sagligi yönünden faydali olur.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6269
favori
like
share